09 Август, 2022
0.0244

ЕВЕ КОЈ ЈА ДОБИ ЧАШАТА ВО ГЛАВА ОД АДЕМИ - пратеникот Елми Азири од Алијанса вели дека срамот го видела целата јавност

Објавено во: Македонија 28 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Вчерашниот бурен ден во Собранието донесе и физички повреди, (само) расечена рака, но и чаша во глава за пратеникот на Алијанса, Елми Азири. Тој случајно или не, најмногу настрада во инцидентот.
Од објавените видеа може да се види како тој се држи за увото токму по замавнувањето на адеми со чашата.


Подетална објава на фејсбук има пратеникот.
„Денес се потврди на дело дека слабата точка на криминализираната власт беше и се уште е судската власт!

Криминалот, корупцијата, уличарството и нивните сценарија се манифестираа со вандалски и насилнички акти каде со или без намера беше погоден и пратеникот на Алијанса за Албанците, Елми Азири.

Цело ова срамно сценарио започна со обидот за продолжување на мандатот на партиските судии и обвинителите од власта, преку шверцување на законот. Откако се спротивставивме, претседавачот Арбр Адеми лично го навреди Пратеникот Халил Снопче кој јавно го повика да се извини, но, такво нешто не се случи. Пратеникот Снопче потоа повторно побара процедурална интервенција што беше одбиено и се обиде да го изгласа дневниот ред. Во знак на револт, ние пратениците на Алијанса за Албанците дојдовме на говорницата да го одбраниме нашето право на дискусија и да го спречиме шверцувањето на законот. Потоа следеше срамот кој го виде целата јавност, насилство и вандализам на координаторот на ДУИ.

Ова не е прв пат да прават вакви насилни сценарија за да го сокријат криминалот, корупцијата и заробеноста на државата. Имаше многу случаи во Собранието и на политичката сцена кога пратениците на ДУИ можеа да се покажат, но сите ги видовме како бегаат од комисиите каде треба да се заштитат граѓаните или како се прегрнуваат со криминалци“, напиша Азири на својот фејсбук профил.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Даночни реформи ќе треба да обезбедат 54 милиони евра, Бесими даде детали

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Има 1.233 позитивни, 284 реинфекции и 10 починати

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

Петличковски кажа во кој случај би имало нови ковид рестриктивни мерки

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

MAКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ЖРТВИТЕ ОД КАРПАЛАК: Двајца роднини загинаа во ист ден

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

МАЈКАТА БАРА ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ПРЕЗЕМАТ МЕРКИ: Педофил од Тетово барал разголени фотографии од 12-годишно девојче

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

На 93 години почина архитектот Петар Муличкоски, авторот на оригиналната зграда на Владата

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

(ВИДЕО) Се појави снимка на која се гледа како Ламбе го пали бугарскиот клуб во Битола

Муареми поднесе кривични против Русковска, Трајчева и Јосифовска

Муареми поднесе кривични против Русковска, Трајчева и Јосифовска