25 Февруари, 2024
0.0240

ЕВЕ КОЈА РАБОТА Е НАЈСТРЕСНА НА СВЕТОТ: Се помалку млади луѓе сакаат да ја работат, а еве кои се причините

Објавено во: Анализа 26 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Брзото време во кое живееме секој ден со себе носи одредена доза на стрес, а иритацијата на работа е неизбежна. Сечија болка е најтешка, па вашите соговорници често ќе кажат дека работата им е најстресна.

Меѓутоа, истражувањето кое траело 17 години, а во кое биле опфатени 136.000 испитаници од различни профили, покажало дека најстресната работа сепак е работата на келнер.

Дејан Николиќ со години се занимава со оваа работа и да - се согласува со резултатите од ова истражување.

- Работата на келнер е тешка и психички и физички. Го имаш ова поместување што треба да го направиш со послужавникот во раце и главно си на нозе цело време. Во објектот доаѓаат разни гости, секако повеќето се љубезни и воспитани, но има и такви кои се под дејство на алкохол или дрога, психички нестабилни. Некои не сакаат да си одат дома. Келнерот треба да се справи со сето тоа. Дека сè „се справува“ и дека се е во локалот - вели Дејан за РИНА.

Без разлика дали е тоа поради тешкотијата на работата, или можеби не толку добрата заработка, тој открива дека денес е многу тешко да се најде келнер воопшто, а само добар - тоа е веќе невозможна мисија. Младите се помалку се одлучуваат да работат во оваа угостителска гранка.

- Платата на келнер во Србија се движи од околу 50.000 до 60.000 динари. Многу келнери се одлучуваат да работат само за забави, бидејќи дневниците се до 60 евра и работат само за викенд. Многу од нив се повлекуваат од работа. Келнерот пред се мора да биде љубезен, со пријатен пристап кон гостинот, но и да биде брз за да нема долго чекање за услугата. Сето ова ја прави работата многу стресна и моите колеги ќе го потврдат тоа. Така што резултатите од споменатото истражување не се изненадувачки, додава Дејан.

Исто така, според истражувањата, поради стресот што го доживуваат на работа, келнерите имаат 58 отсто поголем ризик од срцев и мозочен удар, а често токму поради овој фактор почесто посегнуваат по алкохол и цигари.


Можеби ќе ве интересира

КАКВИ ИЗБОРНИ КРАЖБИ ПОСТОЈАТ И КАКО ДА СЕ СПРЕЧАТ? Која е смислата на гласањето ако системот никогаш не ни дозволува да го направиме вистинскиот избор?

КАКВИ ИЗБОРНИ КРАЖБИ ПОСТОЈАТ И КАКО ДА СЕ СПРЕЧАТ? Која е смислата на гласањето ако системот никогаш не ни дозволува да го направиме вистинскиот избор?

„ЛА НИЊА“ Е СПРОТИВНА НА „ЕЛ НИЊО“, А НОСИ КАТАСТРОФАЛНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Дождови но и суши, студено време... Еве што треба да знаете за овој метеоролошки феномен

„ЛА НИЊА“ Е СПРОТИВНА НА „ЕЛ НИЊО“, А НОСИ КАТАСТРОФАЛНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Дождови но и суши, студено време... Еве што треба да знаете за овој метеоролошки феномен

ДАЛИ СТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ ДЕКА КОЛИЧКИТЕ ЗА ПАЗАРЕЊЕ РЕЧИСИ СЕКОГАШ СЕ СО ОШТЕТЕНИ ТРКАЛА? Неверојатен трик на трговците, нема ни да сфатите дека сте во стапица

ДАЛИ СТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ ДЕКА КОЛИЧКИТЕ ЗА ПАЗАРЕЊЕ РЕЧИСИ СЕКОГАШ СЕ СО ОШТЕТЕНИ ТРКАЛА? Неверојатен трик на трговците, нема ни да сфатите дека сте во стапица

ХРВАТИТЕ НАПРАВИЈА ОГРОМНА АНАЛИЗА НА ЦЕНИТЕ НА КИРИЈАТА И ШОКИРАА: Еве каде е Скопје и другите градови низ Балканот

ХРВАТИТЕ НАПРАВИЈА ОГРОМНА АНАЛИЗА НА ЦЕНИТЕ НА КИРИЈАТА И ШОКИРАА: Еве каде е Скопје и другите градови низ Балканот