13 Јуни, 2024
0.0250

ЕВРОПА ЌЕ ПАДНЕ КАКО СССР, ПУТИН НЀ ВОДИ ВО ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА: Озлогласениот Џорџ Сорос ја предвиде мрачната иднина на Стариот континент

Објавено во: Анализа, Свет 29 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Џорџ Сорос (92), еден од најомразените луѓе на планетата, еднаш ја предупреди Европската унија да се разбуди и да ги препознае внатрешните и надворешните закани, во спротивно ќе заврши како Советскиот Сојуз во 1991 година.

- Европа месечари кон уништување, народот на Европа мора да се разбуди пред да биде предоцна. ЕУ во моментов е во револуционерен момент, а крајниот исход е крајно неизвесен. Најлошо од се е фактот што ниту европските лидери ниту граѓаните не се свесни за оваа ситуација. Сегашното раководство на Европа ме потсетува на советското Политбиро кога Алијансата се распадна - продолжувајќи да издава декрети како ништо да не се бара - рече Сорос.

Критика на Италија

Кога станува збор за изборите за Европскиот парламент, Сорос вели дека тоа е точката каде што ќе има нов конфликт во ЕУ - се очекува антисистемски, евроскептични партии да постигнат добри резултати.

- За жал, антиевропските сили уживаат предност на изборите. Има повеќе причини за тоа, вклучувајќи го старомоден партиски систем кој е присутен во повеќето европски земји, неможноста за промена на договорите и немањето законски средства за казнување на земјите членки кои ги прекршуваат принципите на кои е основана ЕУ – изјави Сорос. .

Што се однесува до Германија, тој оцени дека коалицијата собрана околу Христијанско-демократската унија, која тогаш ја предводеше канцеларката Ангела Меркел во нејзиниот последен мандат, нема да може да дејствува целосно проевропски бидејќи ултрадесничарската Алтернатива за Германија (АфД) е под притисок.

Според неговото мислење, Италија направи фатална грешка кога се повика на Даблинскиот договор во 2017 година, кој наложува мигрантите да бараат азил во првата земја во која ќе влезат:

- Борбата на Италија со зголемениот број мигранти ја фрли земјата во рацете на антиевропската лига и Движењето пет ѕвезди во 2018 година. За да се бори против антиевропските сили, Европа мора да ги препознае своите непријатели и да го разбуди проевропското мнозинство . Во спротивно, сонот за обединета Европа би можел да стане кошмар на 21 век.

Тој минатата година на Светскиот економски форум во Давос рече дека руската инвазија на Украина се заканува да биде почеток на Третата светска војна, што може да значи крај на цивилизацијата.

- Другите прашања што го засегаат целото човештво - борбата против пандемијата и климатските промени, избегнувањето нуклеарна војна, одржувањето на глобалните институции - мораа да застанат на задното седиште во таа борба. Затоа велам дека нашата цивилизација можеби нема да опстане – рече тој.

Во жестокиот напад на рускиот претседател Владимир Путин и на кинескиот Кси Џинпинг, тој предупреди дека автократските режими се во пораст и дека глобалната економија оди во депресија.

Тој исто така жестоко ја критикуваше поранешната германска канцеларка Ангела Меркел дека ги израдува Москва и Пекинг.

- Инвазијата на Украина не излезе од ведро небо. Светот се повеќе се вклучува во борбата меѓу два системи на владеење кои се дијаметрално спротивни еден од друг: отворено општество и затворено општество – рече Сорос.

Лут на Меркел

Сорос во Давос рече дека зависноста на Европа од руските фосилни горива е прекумерна, главно поради „меркантилистичката политика што ја спроведува поранешната канцеларка Ангела Меркел“.

- Таа склучи специјални зделки со Русија за снабдување со гас и ја направи Кина најголемиот германски извозен пазар. Ова ја направи Германија најдобрата економија во Европа, но сега мора да се плати висока цена. Германската економија треба да се преориентира. А за тоа ќе треба многу време – рече тој.

Согласноста на Кси за инвазијата

Сорос рече дека Путин добил согласност од Кси за руска инвазија на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг на почетокот на февруари 2022 година. Сепак, тој инсистираше на тоа дека кинескиот лидер не е толку силен како што веруваше.

- Тој крие тајна. „Тој никогаш не му кажа на кинескиот народ дека е вакциниран со вакцина која е дизајнирана за оригиналната варијанта Вухан и нуди многу мала заштита од новите варијанти“, рече тој.

Според него, Кси не можел да го каже тоа бидејќи бил во деликатен момент од кариерата, чекајќи да биде назначен за животен владетел.

Орбан: Го избркавме, сака муслиманска ЕУ

Во 2018 година во Унгарија се одржа референдум на кој Сорос беше осуден на егзил. Премиерот Виктор Орбан тогаш изјави:

- Џорџ Сорос купуваше луѓе и организации, а Брисел е под негова контрола. Сакаат да ја урнат оградата, да пуштат милиони мигранти во Европа и да ги распоредат таму - сакаат да нè казнат оние од нас што не се согласуваат.

Орбан рече дека лидерите на ЕУ и американско-унгарскиот милијардер се обидуваат да воспостават „нова, мешана, муслиманска Европа“.

- Унгарија е против прифаќање на мигранти кои би можеле да го променат културниот идентитет на земјата. Под мое водство, нашата земја ќе остане место каде што западноевропските христијани секогаш ќе можат да најдат сигурност". Ниската стапка на наталитет ја прави Унгарија загрозен вид, поради што воведуваме даноци за мултинационалните компании за финансирање на социјалната политика и поттикнување на семејствата да има повеќе деца.


Кој е Џорџ Сорос?

Првиот милион го заработи со колапс на фунтата

- роден е во еврејско унгарско семејство во 1930 година. Со христијански документи го преживеа хитлеровиот нацизам. По воспоставувањето на комунизмот во Унгарија во 1947 година, заминал во Лондон, каде што дипломирал на Лондонската школа за економија, а во 1970 година основал сопствен хеџ фонд. Тоа беше првиот чекор во создавањето на големо богатство, кое Форбс сè уште го проценува на 6,7 милијарди долари

- неговата Фондација Отворено општество е всушност невладина организација која на Запад имаше право да учествува во јавниот, финансискиот и политичкиот живот. Таа отворено се залагаше за либерален капитализам, за проширување на НАТО кон границите на Русија, за, во име на „демократијата“, бројни воени интервенции на Соединетите Американски Држави. Не толку одамна, таа се залагаше за реформа на судскиот систем во САД, за истополови бракови и декриминализација на марихуаната

- во 1992 година како берзански шпекулант ја заработи својата прва милијарда уништувајќи ја британската фунта. Во тоа време, Европската унија се состоеше од 12 земји. Германија штотуку беше обединета, што ја чинеше огромна сума пари, но во голема мера ја промени политичко-економската структура на ЕУ. Германија, сепак, влезе во сериозни долгови, што доведе до зголемување на инфлацијата. За да го спречи овој раст, германската централна банка ја зголеми каматната стапка, така што германската марка поскапе. Овој чекор на Бундесбанката ги принуди другите земји во Европа на сличен чекор, со цел да се спречи падот на нивните национални валути

- Тој уште во 1997 година на новинарот Драган Бисениќ, кој направи интервју со него, му објасни како поднесува силни критики за неговата работа:„ Понекогаш сум обесхрабрен, но не во голема мера затоа што сум многу богат. Ова ми овозможува да бидам независен. Во исто време околу мене се создаваат многу митови. Ме забавува, но и донекаде ме погодува.“Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ И ВАС КАКО РАБОТНИК ВЕ НЕРВИРА ОВА? Работниците од регионот конечно одговорија што ги нервира на работното место

ДАЛИ И ВАС КАКО РАБОТНИК ВЕ НЕРВИРА ОВА? Работниците од регионот конечно одговорија што ги нервира на работното место