25 Јули, 2024
0.0292

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кои се „господарите“ на рентата во Македонија за 2023?

Објавено во: Економија 14 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Најуспешните 15 компании, чија приоритетна дејност е собирање приходи од закуп од наемнини, направиле вкупна добивка поголема од 20 милиони евра во 2023. На листата се три компании кои управуваат со молови - СЦМ Ретаил (Скопје Сити Мол), Палма Траде и Еаст Гате Малл. Останатите шопинг-центри, посебно скопските, се главно подружници на големите фирми. Со шопинг молот „Рамстор“, како и со другите објекти под овој бренд, управува „Евроасиа Техника“, преку Сити Плаза, на бизнисменот Ајдован Адемовски.

На листата е и Езимит Вино Штип, која покрај пространството насади за рентање, е позната и по поседот на катната гаража и деловниот објект зад Универзална сала. Тука се и добропознатите акционерски друштва - Скопски Пазар, кој управува со дузина зелени пазари и ги изнајмува објектите од своите некогашни супермаркети, Тетекс, некогашниот текстилен гигант, кој сега главно живее од кириите што ги наплаќа од продажните места и погоните. како и Интерпромет, уште една компанија од Тетово за издавање на деловен простор.

Тука е и Аир Систем, сопственикот на објекти од сервисната зона во Кисела Вода, како и Волис Проперти ВЛ, кој ја има зградата спроти МНР во која е сместена управата на Оне.Вип во центарот на Скопје. Меѓу првите е и КАМ Имобилиен,заиздавање на придружните простории на објектите во сопственост на ланецот-маркети.

Во Топ-15 е и Настел, компанијата која покрај изградба, издава и станови.                 A.K.

Извор: Централен регистар

Можеби ќе ве интересира

МЕПСО ГО ДЕМАНТИРА АД ЕСМ: „Далноводот кон РЕК Битола цело време е под напон“

МЕПСО ГО ДЕМАНТИРА АД ЕСМ: „Далноводот кон РЕК Битола цело време е под напон“

РЕК БИТОЛА РАБОТИ САМО СО ЕДЕН БЛОК - испад на далновод го остави без струја БЛОК 1

РЕК БИТОЛА РАБОТИ САМО СО ЕДЕН БЛОК - испад на далновод го остави без струја БЛОК 1

„Со ваквиот однос кон работниците, за многу брзо време работници ќе нема“: Трендафилов за „неработната недела“

„Со ваквиот однос кон работниците, за многу брзо време работници ќе нема“: Трендафилов за „неработната недела“

ТОТАЛЕН КОЛАПС НА УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАН: И нив ги погоди бран отпуштања - дури 10.000 луѓе останаа без работа!

ТОТАЛЕН КОЛАПС НА УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАН: И нив ги погоди бран отпуштања - дури 10.000 луѓе останаа без работа!

Стопанска комора одбележува 102 години од своето постоење

Стопанска комора одбележува 102 години од своето постоење

МАРК ЗАКЕРБЕРГ ИМ ГО УКРАДЕ ФЕЈСБУК - ГО ТУЖЕА ЗА 65 МИЛИОНИ ЕВРА - сега се крипто милионери, еве ги нивните лекции

МАРК ЗАКЕРБЕРГ ИМ ГО УКРАДЕ ФЕЈСБУК - ГО ТУЖЕА ЗА 65 МИЛИОНИ ЕВРА - сега се крипто милионери, еве ги нивните лекции

Кој си лапна 1,5 милиони евра државни субвенции? Има 892 крави, продаде над 7 милиони литри млеко!!!

Кој си лапна 1,5 милиони евра државни субвенции? Има 892 крави, продаде над 7 милиони литри млеко!!!

МАКЕДОНСКИ ЛЕШНИЦИ ВО ПОЗНАТИТЕ FERERO: Еве која компанија го збогатува вкусот на светскиот бренд

МАКЕДОНСКИ ЛЕШНИЦИ ВО ПОЗНАТИТЕ FERERO: Еве која компанија го збогатува вкусот на светскиот бренд

Кина поставува зелени цели за центрите за податоци

Кина поставува зелени цели за центрите за податоци