01 Декември, 2023
0.0280

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Младо момче почина во битолската болница

Објавено во: Македонија 28 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

МЛАДО МОМЧЕ ПОЧИНА ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА

Причина за смртта на 24-годишното момче во Клиничката болница Битола е десеминирана интраваскуларна коагулација, покажуваат резултатите од обдукцијата. Во изјава за Фактор, директорката, д-р Елизабета Ивановска појаснува дека момчето практично искраварело од сите органи и системи.

-Кај нас е донесен во многу тешка состојба. Имал силна инфекција, ангина на крајниците, но не примал ништо цела недела. Само последните три дена бил лекуван со амоксиклав, лек препишан од страна на матичниот лекар. Но, ваквите силни инфекции пропратени со високи температури прават невидена штета на организмот. Резултатите од обдукцијата покажуваат дека причината за смртта е десиминирана интраваскуларна коагулација. Во ваков случај, многу брзо се трошат факторите за згрутчување на крвта, што доведува до неконтролирано крварење на многу органи и системи во организмот. Смртноста од тешчите инфекции кои доведуваат до десиминирана интраваскуларна коагулациа е 96 проценти, вели директорката Ивановска.

КАВГА ВО СОБРАНИЕТО МЕЃУ ДАФИНА СТОЈАНОСКА И МАРИЧИЌ

Пратеничката Дафина Стојановска денеска од говорницата во Собранието на сесијата пратенички прашања го обвини вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ дека и испраќал цинични бакнежи и намигнувања, на што веднаш реагираше владиниот функционер со демант на социјалните мрежо

„Најостро ги демантирам недостојните и ниски лаги на пратеничката Дафина Стојаноска. Со пратеничката ниту сум имал било каква комуникација ниту сум ѝ испратил било каква вербална или гестикулативна порака. Ништо од тоа.

ВУЧИЌ ГО СПОРЕДИ НАПАДОТ ВО БАЊСКА СО ТОЈ ВО ДИВО НАСЕЉЕ

Српскиот претседател Александар Вучиќ го поврза нападот од Бањска во северно Косово со настаните од 2015 година во Диво насеље.

Тој ги обвини албанските власти дека се лицемерни. Вучиќ во синоќешното обраќање на РТС изјави дека албанските власти држат предавања за европски вредности, а албански терористи во Куманово нападнале и убиле осум македонски полицајци.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

АД ЕСМ се спои со термоелектраната на мазут ТЕЦ Неготино во спогодба на присоединување на трговски друштва што ја иницираше Владата. Претходно ТЕЦ Неготино работеше како засебен субјект во владина сопственост.

Македонија е една од земјите со највисока стапка на инфлација во Европа, која во последните две години се движи во двоцифрени бројки и е значително повисока од европскиот просек.

Еден ден откако двете банки објавија ценовно чувствителни информации дека сериозно ја разгледуваат можноста за присоединување, иако работата е далеку од готова и допрва ќе следуваат длабински анализи, вчера преку Берзата се реализираа две блок трансакции. И двете беа со акциите на Стопанска банка Битола, една од банките која ќе влезе во процесот на присоединување.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лавров го критикуваше ОБСЕ, но другите учесници на самитот ја критикуваа Русија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лавров го критикуваше ОБСЕ, но другите учесници на самитот ја критикуваа Русија

ЛАВРОВ БАРА ДОСЛЕДНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА НА ОБСЕ: Средба со Османи и Борг

ЛАВРОВ БАРА ДОСЛЕДНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА НА ОБСЕ: Средба со Османи и Борг

Борбата против корупцијата и перењето пари станува приоритет - еве што е договорено на Министерскиот самит

Борбата против корупцијата и перењето пари станува приоритет - еве што е договорено на Министерскиот самит

УШТЕ ЕДНА ПРОВОКАЦИЈА: Ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште во Велес

УШТЕ ЕДНА ПРОВОКАЦИЈА: Ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште во Велес

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

ЕВРОПСКАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА ВО СКОПЈЕ: Се одржува Министерскиот совет на ОБСЕ (ГАЛЕРИЈА)

ЕВРОПСКАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА ВО СКОПЈЕ: Се одржува Министерскиот совет на ОБСЕ (ГАЛЕРИЈА)

ЖОЛТА ПОТЕРНИЦА ЗА ВАЊА ВО ИНТЕРПОЛ: Сите членки се предупредени за нејзиното исчезнување

ЖОЛТА ПОТЕРНИЦА ЗА ВАЊА ВО ИНТЕРПОЛ: Сите членки се предупредени за нејзиното исчезнување

ОСМАНИ БЛАГОДАРЕН: Еве што објави министерот за надворешни работи

ОСМАНИ БЛАГОДАРЕН: Еве што објави министерот за надворешни работи

АКО ИМА НОВ ВОЕН КОНФЛИКТ НА БАЛКАНОТ: Петровска вели, одговорноста е кај политичките лидерства на тие земји

АКО ИМА НОВ ВОЕН КОНФЛИКТ НА БАЛКАНОТ: Петровска вели, одговорноста е кај политичките лидерства на тие земји