25 Февруари, 2024
0.0359

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема докази за бегство на Зеќири, но постои сомнеж

Објавено во: Македонија 08 Април, 2022

Добивај вести на Viber

ЗЕЌИРИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, БЕШЕ И НА РАСПИТ

Мухамед Зекири, генерален секретар во Владата  си даде попладнево оставка од функцијата.

„Почитуван претседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Димитар Ковачевски

Низ мојот работен век секогаш сум го одбирал вистинскиот пат, патот на чесноста, праведноста и вистината. На овие мои животни вредности сакам да останам доследен.

Затоа, како човек со личен интегритет, ја поднесувам мојата неотповиклива оставка од функцијата Генерален секретар на Владата на Република Северна Македонија.

Верувам во институциите на системот, верувам во правичноста и праведноста и верувам дека вистината ќе излезе на виделина. На сите институции им стојам на располагање во секое време, за да ја докажам мојата невиност.

Почитуван претседателе, Ви благодарам на укажаната можност да бидам дел од Вашиот владин состав и Ви благодарам што верувате во мојата заложба и посветеност во работата, стои во неговото обраќање на фејсбук.

Предметен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца хрватски државјани и еден државјанин на РСМ.

ДЕНИС ТОТ ПОЧИНА НА КАРИЛ

Хрватскиот ракометар Денис Тот почина на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, каде од синоќа бил сместен во критична состојба. Информацијата ја потврди и ГРК Охрид, ракометниот клуб кој на својата страница на Фејсбук се збогува од 27-годишниот Тот. Тој претходно играл за нив.

-Охрид ќе те пам,ети засекогаш, велат во објавата.

МОЖЕН Е БРЗ ПРИЕМ НА УКРАИНА ВО ЕУ

Брисел ѝ нуди на Украина можен брз прием во ЕУ. 

Претседателката на ЕК Урсула Фон Дер Лајен, при денешната посета на Украина, на претседателот Володимир Зеленски му го предаде прашалникот, што претставува еден чекор пред кандидатски статус на земјата.

Фон Дер Лајен изјави дека комисијата ќе направи се што може за да ѝ помогне на Украина за пополнувањето на прашалникот да бидат потребни недели, а не години, покрај тоа што процесот е веќе забрзан, во споредба со досегашното искуство на другите земји кои добија кандидатски статус, а подоцна и станаа членки на ЕУ.

Зеленски ја увери дека неговото пополнување ќе биде завршено за една недела.

Фон Дер Лајен ја посети и Буча каде се есхумираат телата на загинатите цивили од масовните гробници.


ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Македонското јагне и оваа година заврши на италијанскиот, бугарскиот, грчкиот пазар, но сточарите не се задоволни од цената.

Иако од март годинава официјалната минимална плата во земјава изнесува 18 илјади денари, за јавната администрација се уште осамнуваат огласи во кои се бараат луѓе кои ќе земаат многу пониски од таа плата.

Душко Тодевски повеќе не е стечаен управник на Еуростандард банка, а на негово место е назначен Маринко Саздовски. Промената веќе е впишана во Централниот регистар, а ја донел Основниот граѓански суд од Скопје кој постапил од барање за разрешување. Одлуката е донесена на 5 април годинава, а според тоа, Тодевски во рок од три дена требало да му ја предаде на Саздовски целокупната документација на должникот и документацијата после отворањето на стечјаната постапка на должникот.


Можеби ќе ве интересира

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи