10 Декември, 2023
0.0259

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

Објавено во: Македонија 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

ОСОМНИЧЕНИОТ ЗА УБИСТВОТО ВО КОЧАНИ ЗАВРШИ ВО ПРИТВОР

Притвор од 30 дена доби осомничениот за убиство на жена во Кочани со над 40 убоди од нож.

Основниот суд во Кочани му одредни мерка притвор на осомничениот за свирепото убиство на 46 годишната жена. Јавното обвинителство во Кочани отвори истрага за убиство против 59 годишниот осомничен за кој се верува дека над 40 пати ја прободел со нож жртвата.

„Осомничениот, на 25 септември, на свиреп начин лишил од живот една жена, нанесувајќи и многубројни убоди со нож. Тој од дома зел кујнски нож и знаејќи го патот по кој оштетената се движи кога оди кон работа, ја пречекал и ѝ задал повеќе убодни рани во пределот на градите, стомакот, вратот и рацете. Од повредите, жртвата починала на лице место“, се вели во соопштението на Обвинителството.

Oд Платформата за родова еднаквост реагираат дека се случи уште еден фемицид поради непостапување на институциите. Јавноста вчера ја потресе убиството кое се случи во Кочани, каде маж уби жена, мајка на три деца со 40 убоди од нож. 

ОБВИНИТЕЛИ ЗАМИНАЛЕ ВО КОСОВО ПОРАДИ СЛУЧАЈОТ ОНКОЛОГИЈА

Тим од обвинители од Јавното обвинителство вчера со колеги од Косово оствариле средба заради обезбедување докази во врска со предистрагата за работењето на Клиниката за радиотерапија и онкологија наодите дека скапи лекарства од таму се продавале на косовскиот црн пазар.

„Од косовските органи, преку контакт-точките во Европската правосудна мрежа, се побарани конкретни податоци неопходни за проверка на наводите врз основа на кои беше отпочната предистрагата. Притоа, косовските обвинители изразија подготвеност за соработка и за обезбедување на потребните податоци“, објави Обвинителството.

ПЕТРОВСКА ОБЈАСНИ ЗОШТО СЕ ПРОТЕРАНИ РУСКИТЕ ДИПЛОМАТИ

Министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна дека тројцата руски дипломати кои неодамна беа протерани се лица кои работеле спротивно на дипломатските правила и се обиделе, односно сакале да се вмешаат во стратешки национални интереси на нашата држава.

Таа на денешната прес-конференција во Скопје со словенечкиот министерот за одбрана, Марјан Шарец одговарајќи на новинарско прашање посочи дека стратешката цел на државата е членство во НАТО и ЕУ и дека секој кој ќе се обиде да го попречи тој пат не може да биде пријател на државата.

УАПСЕНИ ДВАЈЦА СРБИ НА КОСОВО

Ново апсење на Косово. Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби и запленет е арсенал оружје, информираше денеска косовската полиција. 

Тие се уапсени во хотел, а запленети се две возила, едно оклопно возило, како и едно тешко возило - багер, во кое е пронајдено поголем број различно оружје.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Македонците кои се иселиле или се на привремена работа во странство имаат различни искуства за тоа колку време е потребно за адаптирање во новата средина. Но, повеќето велат дека барем неколку месеци се потребни за прилагодување на животот во друга држава.

Виктор Андонов, советникот за енергетика во кабинетот на премиерот, во последните 20 години е вклучен на разни нивоа во сите 14 обиди да се пронајде приватен партнер за изградба на проектот „Чебрен“.

„Реплек“ станува дефинитивно една од најинтересните компании за купување и продавање акции во државава. Деновиве повторно се случила блок трансакција, и тоа на прилично значаен број акции и солидна сума која за нив била платена, а која надмина половина милион евра.

На македонската банкарска сцена е на повидок присоединување на две банки.

Имено, најголемата банка во земјава извести дека ја разгледува можноста за присоединување на Стопанска банка Битола, која неодамна прослави 75 години постоење на македонскиот банкарски пазар.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“ НА АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ - македонската ѕвезда во српската кампања

ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“ НА АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ - македонската ѕвезда во српската кампања

„ПОСЛЕ ПРЕМИЕРСТВОТО КАДЕ СЕ СУЗБИ ЕТНИЧКИОТ МОНОПОЛ, ТОЈ ПОСТОИ УШТЕ КАЈ МЕСТОТО ПРЕТСЕДАТЕЛ“ - Османи ни објасни зошто повеќе нема да е тема премиер Албанец

„ПОСЛЕ ПРЕМИЕРСТВОТО КАДЕ СЕ СУЗБИ ЕТНИЧКИОТ МОНОПОЛ, ТОЈ ПОСТОИ УШТЕ КАЈ МЕСТОТО ПРЕТСЕДАТЕЛ“ - Османи ни објасни зошто повеќе нема да е тема премиер Албанец

ПОВТОРНО СЕ ОГЛАСИ КАЛАЈЏИЕВ - колку и да е страшно злосторството, ништо помалку не се загрижувачки реакциите на власта и јавноста

ПОВТОРНО СЕ ОГЛАСИ КАЛАЈЏИЕВ - колку и да е страшно злосторството, ништо помалку не се загрижувачки реакциите на власта и јавноста

НАЈДЕНА 22 ГОДИШНАТА ДЕВОЈКА ОД СКОПЈЕ ЗА КОЈА ТАТКОТО РАНО УТРОВО ПРИЈАВИ ДЕКА СЕ ОДДАЛЕЧИЛА - ја известил полицијата дека се вратила во домот

НАЈДЕНА 22 ГОДИШНАТА ДЕВОЈКА ОД СКОПЈЕ ЗА КОЈА ТАТКОТО РАНО УТРОВО ПРИЈАВИ ДЕКА СЕ ОДДАЛЕЧИЛА - ја известил полицијата дека се вратила во домот

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница