11 Декември, 2023
0.0464

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна постапката за изградба на споменици на Карпалак, Вејце и Љуботенски Бачила, но ќе се гради и Музеј на УЧК во Арачиново

Објавено во: Македонија 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

СПОМЕНИЦИ ЌЕ ИМА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ОД ВЕЈЦЕ, КАРПАЛАК, ЉУБОТЕНСКИ БАЧИЛА

Министерството за одбрана објави дека е започната постапката за изградба на спомениците на загинатите бранители во месноста Љуботенски бачила, на Карпалак и во Вејце.

Ова го најави претходно министерката за одбрана Славјанка Петровска со претходно упатени барања до општините каде што треба да се изградат спомениците, но не наиде на позитивен одговор. Затоа, Владата на седницата во четвртокот донела заклуок местата на кои загинале македонските бранители да бидат доделени на Министерството за одбрана. Постапката е веќе започната и е во тек.

АРАЧИНОВО ПЛАНИРА ДА ГРАДИ МУЗЕЈ НА УЧК

Mузеј на УЧК ќе се гради во Арачиново.

Oва е ветувањето на градоначалникот Ридван Ибрахими. Тој во изјава за ТВ 21 вели дека изградба на музеј на УЧК во Арачиново е едно од неисполнетите ветувања.

Кажа дека допрва ќе треба да изберат локација за музејот. Веќе има неколку места како опција, од кои две се гробиштата на паднатите борци и објектот на поранешната општина.

ЈАНКУЛОСКА РАСКАЖА КАКО ГО ПОМИНУВА ВРЕМЕТО ВО ЗАТВОРОТ

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вечерва во емисијата „360 степени“ изјави дека настојува да го зачува физичкото и психичкото здравје откако е во затвор.

Вели дека прочитала книги кои претходно немала време да ги чита.

Прочитав стручна литература, настојувам да ја одржувам интелектуалната кондиција“, рече Јанкулоска. 

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОБИЈА ПОКАЧУВАЊЕ

Пензионерите наместо најавените 6,8 отсто добија покачување од само 5,3 отсто.

Со последното зголемување на пензиите од 5,3 отсто, оние со најниски пензии, кои во моментов изнесуваат 11.897 денари, ќе добијат дополнителни 700 денари, а пак за оние со највисока пензија од 69.803 денари, според пресметките, би добиле зголемување од околу 3.700 денари. Изминатиот период голем број пензионери излегуваа на протести со барање за линеарно зголемување.  Протести имаше во повеќе градови. 

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Згаснало трговското друштво Петролгас од Тетово. Оваа информација ја објави тетовскиот комбинат Тетекс преку Берзата, од каде информираа дека трговското друштво Петролгас, кое е поврзано со Тетекс, е избришано од трговскиот регистар. 

Неодамна Народна банка повторно се одлучи да ја затегне монетарната политика во земјава. Со последната одлука на НБРМ за зголемување на основната каматна стапка, сега благајничките записи се упишуваат со камата од 6,30 проценти.

Во услови на рекордни државни буџети и слаба реализација на капиталните проекти, се поставува прашањето за што всушност се трошат парите кои државата ги собира од давачките на граѓаните и компаниите.

Семеен бизнис поврзан со Миле Бошњаковски, генерален секретар и шеф на кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, ќе пушти во продажба нов алкохолен бренд кој се произведува во неговото место на потекло - Галичник.

Генералниот директор и претседател на Управниот одбор на нашата најголема домашна фармацевтска компанија „Алкалоид“, Живко Мукаетов, се стекнал со 200 обични акции од акционерското друштво со кое раководи.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ПОТВРДА ОД ТУРЦИЈА: Четирисет дена екстрадициски притвор доби Љупчо Палевски

ПОТВРДА ОД ТУРЦИЈА: Четирисет дена екстрадициски притвор доби Љупчо Палевски

ДОГОВОРОТ ЗА ИЗГРАДБА НА КИЧЕВСКАТА БОЛНИЦА Е ВЕЌЕ РАСКИНАТ: Се очекува објавување на нови тендери за болниците во Штип и во Кичево

ДОГОВОРОТ ЗА ИЗГРАДБА НА КИЧЕВСКАТА БОЛНИЦА Е ВЕЌЕ РАСКИНАТ: Се очекува објавување на нови тендери за болниците во Штип и во Кичево

„ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ СÉ МОРА ДА Е ПРЕЦИЗНО И ТОЧНО, ДА НЕ СЕ ВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ ВЕШТАЦИТЕ“: Експертот по судска медицина Алексеј Дума за Фактор

„ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ СÉ МОРА ДА Е ПРЕЦИЗНО И ТОЧНО, ДА НЕ СЕ ВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ ВЕШТАЦИТЕ“: Експертот по судска медицина Алексеј Дума за Фактор

СПАСОВСКИ ДО МИЦКОСКИ: Изјавата беше дека јас нема да имам мир додека е тој жив, му посакувам долг живот

СПАСОВСКИ ДО МИЦКОСКИ: Изјавата беше дека јас нема да имам мир додека е тој жив, му посакувам долг живот

„Вратете ја надежта на Скопјани, за да може лампионите да го „греат" градот“: Емотивно обраќање на доктор Беќаровски

„Вратете ја надежта на Скопјани, за да може лампионите да го „греат" градот“: Емотивно обраќање на доктор Беќаровски

ЕВЕ ШТО, НАВОДНО, КАЖАЛ ЕДЕН ОД ОСОМНИЧЕНИТЕ ПРЕД ЗАТВОРЕНИЦИТЕ - го прашале „Како сте можеле да убиете дете“?

ЕВЕ ШТО, НАВОДНО, КАЖАЛ ЕДЕН ОД ОСОМНИЧЕНИТЕ ПРЕД ЗАТВОРЕНИЦИТЕ - го прашале „Како сте можеле да убиете дете“?

УКИНУВАЊЕТО НА ОРГАНИЗАЦИСКИТЕ ДИРЕКТОРИ ПО ИЗБОРИ: Еве што е направено за реорганизција на клиничкиот центар „Мајка Тереза“

УКИНУВАЊЕТО НА ОРГАНИЗАЦИСКИТЕ ДИРЕКТОРИ ПО ИЗБОРИ: Еве што е направено за реорганизција на клиничкиот центар „Мајка Тереза“

„КАКО ДА НЕ ГО ЗНАМ ЧОВЕКОТ КОЈ КАТАСТРОФАЛНО МЕ ПОРАЗИ НА СЛАВНИОТ 15 СЕПТЕМВРИ“ - за Палевски се огласи и Љубчо Георгиевски

„КАКО ДА НЕ ГО ЗНАМ ЧОВЕКОТ КОЈ КАТАСТРОФАЛНО МЕ ПОРАЗИ НА СЛАВНИОТ 15 СЕПТЕМВРИ“ - за Палевски се огласи и Љубчо Георгиевски

Се испитуваат контактите на Палевски во Турција

Се испитуваат контактите на Палевски во Турција