09 Декември, 2023
0.0263

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ГРАДИ 400.000 НОВИ СТАНОВИ ГОДИШНО, 100.000 ЌЕ БИДАТ СОЦИЈАЛНИ: Владата инвестира 45 милијарди евра

Објавено во: Економија 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Германската влада најави дека ќе одвои 45 милијарди евра за изградба на станови., додека до 2027 година, пак и градот Берлин ќе стави на располагање 18 милијарди евра за полесен пристап достанови. Остатокот ќе го финансираат германските сојузни покраини и општини, пренесува Ројтерс.

Инаку, планот е да се градат 400.000 нови недвижнини годишно, иако на Германија и недостигаат дури 700.000 единици. Од наведениот број на планирани станови, 100.000 ќе бидат во секторот социјални станови.

„Федералната влада сега конечно препозна колку е сериозна ситуацијата на пазарот на домување“, изјави за Ројтерс шефот на Централната асоцијација на германската градежна индустрија, Феликс Паклеппа.

Во моментов, бројот на нови станови се движи од 200 до 230 илјади годишно.

Германската влада исто така ги одложи - на неодредено време - построгите стандарди поврзани со изолацијата на зградите, што беше главна желба на градежната индустрија, која тврди дека мерките се прескапи.

- Европската централна банка (ЕЦБ) е во право што ги зголеми каматните стапки, но нејзините потези ја забавуваат изградбата на станови - изјави германскиот канцелар Олаф Шолц и додаде:

„Треба значително да ги прошириме активностите поврзани со изградбата на станови. Потребни ни се подостапни станови.

Германската влада, исто така, ќе промовира пренамена на празни канцеларии и продавници во станови со 480 милиони евра во следните две години, што би можечо да се искористи за изградба на 235.000 нови станови, рече министерката за градежништво Клара Гејвиц,

„Со нашето ново финансирање, повеќе луѓе ќе можат да купат куќа, постоечка или нова“, рече таа.

ФОТО: Unsolash/Meg Jenson

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди