29 Ноември, 2021
0.0378

Германските инвеститори бараат појаснување за „недела неработен ден“

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2021


Германските инвеститори во земјава поднесоа барање, во Предлог-законот со кој неделата ќе се прогласи за неработен ден да се воведе дополнителен акт за прецизно регулирање на ваквото решение.

Со овој акт, како што информира директорот на Делегацијата на германските инвеститори, Патрик Мартенс, ќе се заштити позицијата на производителите од Македонија во однос на глобалните синџири на снабдување.

„Во четвртокот имав средба со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Разговаравме за новиот предлог-закон со кој неделата ќе се прогласи за неработен ден. Заедно со германските инвеститори во земјава поднесовме барање до законот за воведување уредба со која прецизно ќе се регулира законот. Со оваа уредба ќе се заштити позицијата на производителите од Северна Македонија во однос на глобалните синџири на снабдување. Го информирав министерот што значи стагнацијата во производството за автомобилската индустрија во однос на глобалните синџири на снабдување и конкуренцијата на пазарот во однос на земјите со кои Северна Македонија конкурира во привлекувањето странски инвеститори“, вели Мартенс.

Тој во понеделникот имаше работна средба со министерот за правда Бојан Маричиќ на која, како што нагласува, учествувал и германскиот заменик амбасадор Ото Граф, а тема на разговорите била заштитата на инвеститорите.


Можеби ќе ве интересира

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Кире Наумов е реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Германија ја има најголемата инфлација по скоро три децении

Работници, очекувајте исплата на К-15

Работници, очекувајте исплата на К-15

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

СОСТОЈБАТА СО СТРУЈАТА Е АЛАРМАНТНА, ЦЕНИТЕ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА ПЕТ ДО СЕДУМ ПАТИ - комората бара државата да го зголеми домашното производство

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Поевтинување на бензините, цената на дизелот останува иста

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

Опозицијата со реакција: Интервентниот фонд е наш амандман прифатен од власта

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

КАКО СО „МАЛАТА“ ТАЊА СОЗДАВАМЕ „ГОЛЕМ БИЗНИС ПАЗАР“

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

Враќање на отпишаните: Kако ТЕЦ „Неготино“ од ладна резерва стана златна резерва?

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година

ЕСМ ќе купува милион тони јаглен до крајот на следната година