25 Јуни, 2024
0.0235

ГОЛЕМ РУСКИ НАПАД НА УКРАИНА, ПОЛСКА ГИ ПОДИГНА НАТО АВИОНИТЕ - во Киев има ранети и евакуирани жители

Објавено во: Свет 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Руските сили изведоа голем воздушен напад врз Украина во текот на изминатата ноќ и утрово, предизвикувајќи експлозии во неколку области на таа земја.

Киев Индипендент објави дека рано утринава украинските воздухопловни сили објавиле воздушен аларм за целата земја, вклучувајќи ги и крајните западни региони, поради заканата од руски ракети, беспилотни летала, бомбардери Ту-95МС, а подоцна и балистички ракети Кинжал.

Серхиј Борзов, гувернер на областа Виница, изјави дека руските сили удриле во станбени згради во областа и раниле три лица.

- Во нападот е погодена станбена зграда - објави Борзов во 4:23 часот по локално време.

Тој изјави дека и други жители се ранети и евакуирани од зградата, а од Државната служба за вонредни состојби изјавија дека цел на нападот бил градот Жмеринка и дека се оштетени неколку згради.

Полска објави дека подигнала борбени авиони за да ја обезбеди безбедноста на воздушниот простор на базата на таа земја која е членка на НАТО во моментот на рускиот напад врз Украина.

(Kurir.rs/The Kyiv Independent)

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација