16 Октомври, 2018
0.2536

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

Објавено во: Македонија 26 Април, 2018

Ќе сториме сè што е во наша моќ што побрзо, односно во јуни Македонија да добие датум за почетокот на пристапните преговорите, ова го кажа претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ по средбата со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

„Односите меѓу Македонија и Хрватска се одлични, нема отворени прашања и во иднина таквата соработка ќе продолжи. Хрватска силно ја подржува и ќе ја подржува евроинтрегација на Македонија односно полноправно членоство во Европската унија и НАТО. Затоа ја честитам препораката од Европската комисија за отворање на пристапните прегови. Хрватска ќе стори сè што е во наша моќ што побрзо односно до јуни да се добиете датум за почетокот на преговирте. Хрватска е спремна да ви помогне онаму каде што вие сметате дека тоа е потребно.“, рече Грабар Китаровиќ, пишува СДК.

Таа исто така кажа дека очекува наскоро Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името, кој е еден од важните фактори што ги оспоруваат евроатланските интеграции на Македонија.


Можеби ќе ве интересира

Не возиме велосипеди, но ќе возиме ли електрични тротинети?

Не возиме велосипеди, но ќе возиме ли електрични тротинети?

Дурловски, Дамовски, Јовановски бараат амнестија, ама таа да се вика „правда“

Дурловски, Дамовски, Јовановски бараат амнестија, ама таа да се вика „правда“

Утре ќе се крои судбината на уставните измени

Утре ќе се крои судбината на уставните измени

Трпеноски за Фактор: Има опции за амнестија, ама по процедура, не со политичка одлука

Трпеноски за Фактор: Има опции за амнестија, ама по процедура, не со политичка одлука

Груевски: Ќе дојде крај на луѓето кои сега прават политички прогон

Груевски: Ќе дојде крај на луѓето кои сега прават политички прогон

Илија Димовски: Не ви е сеедно што ќе се смени името

Илија Димовски: Не ви е сеедно што ќе се смени името

Дурловски се огласи по изјавата на Заев да си простат за 27 април

Дурловски се огласи по изјавата на Заев да си простат за 27 април

Адеми: Грците не се во право, но правилата се тие

Адеми: Грците не се во право, но правилата се тие

Медиумите пишуваат дека денес е Денот Д за Македонија?

Медиумите пишуваат дека денес е Денот Д за Македонија?