17 Август, 2018
0.3163
    ADIN 558    0%     ALK 8000    -0.61%     GRNT 804.85    -1.93%     INBR 5000    0%     KMB 5193.27    -0.13%     MKSD 204    -2.86%     MPT 45000    0%     MTUR 4650.27    -1.06%     POPK 20    0%     PPIV 45008    -3%     RMDEN17 96.1    0%     RZIT 28    0%     RZTK 511    10.37%     RZUG 10    0%     STB 1030.34    2.59%     STBP 1030.75    0.07%     STIL 133    0.76%     TKVS 5007    0.57%     TNB 14195    0.71%     TTK 1147    -0.52%     UNI 2399    -0.04%     ZILU 247.97    8.28%

Грабар-Китаровиќ по средбата со Иванов: Ќе сториме што и да е потребно за до јуни Македонија да добие датум за преговори

Објавено во: Македонија 26 Април, 2018

Ќе сториме сè што е во наша моќ што побрзо, односно во јуни Македонија да добие датум за почетокот на пристапните преговорите, ова го кажа претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ по средбата со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

„Односите меѓу Македонија и Хрватска се одлични, нема отворени прашања и во иднина таквата соработка ќе продолжи. Хрватска силно ја подржува и ќе ја подржува евроинтрегација на Македонија односно полноправно членоство во Европската унија и НАТО. Затоа ја честитам препораката од Европската комисија за отворање на пристапните прегови. Хрватска ќе стори сè што е во наша моќ што побрзо односно до јуни да се добиете датум за почетокот на преговирте. Хрватска е спремна да ви помогне онаму каде што вие сметате дека тоа е потребно.“, рече Грабар Китаровиќ, пишува СДК.

Таа исто така кажа дека очекува наскоро Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името, кој е еден од важните фактори што ги оспоруваат евроатланските интеграции на Македонија.


Можеби ќе ве интересира

Димитров: Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа

Димитров: Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа

Муареми сведочи за тешки злоупотреби: Испитуваме милионски криминал поврзан со странска инвестиција во земјава

Муареми сведочи за тешки злоупотреби: Испитуваме милионски криминал поврзан со странска инвестиција во земјава

Преку проектот „Прашај го министерот“ Димитров ќе ги запознава граѓаните со Договорот од Преспа

Преку проектот „Прашај го министерот“ Димитров ќе ги запознава граѓаните со Договорот од Преспа

Тешко повреден работник по пад од покрив

Тешко повреден работник по пад од покрив

ВОЗАЧОТ ИЗГУБИЛ КОНТРОЛА И ИЗЛЕТАЛЕ ОД ПАТОТ: Загина младо момче во кумановско

ВОЗАЧОТ ИЗГУБИЛ КОНТРОЛА И ИЗЛЕТАЛЕ ОД ПАТОТ: Загина младо момче во кумановско

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Адвокатите на обвинетите Груевски и Јанкулоска не сакаат „бомбите да ечат“ во судница

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Адвокатите на обвинетите Груевски и Јанкулоска не сакаат „бомбите да ечат“ во судница

На што се жалат корисниците на електронски комуникации?

На што се жалат корисниците на електронски комуникации?

Колку ќе чини кампањата за референдумот?

Колку ќе чини кампањата за референдумот?

Заев ја повика дијаспората да гласа на референдумот

Заев ја повика дијаспората да гласа на референдумот