17 Мај, 2022
0.0242

Грција ја отвора вратата на Северна Македонија во НАТО

Објавено во: Македонија 31 Јануари, 2019

Грција, симболично, до 8 февруари ќе го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, велат извори блиски до Еуроактив.

Портпаролот на НАТО на 28 јануари, најави дека протоколот за пристапување на Северна Македонија ќе им биде испратен на државите членки на НАТО во наредните денови, откако Атина и Скопје го ратификуваа историскиот, Преспански договор, кој става крај на 27 годишниот спор околу уставното име на државата, а со кој е оневозможувано пристапување на македнската држава во НАТО и ЕУ.

„Тоа практично значи дека Северна Македонија би можела да стане членка на НАТО на јулскиот самит на НАТО, доколку останатите држави членки ја забрзаат процедурата на ратификација на пристапниот протокол“.

Вообичаено, ратификацијата на овој протокол трае една година.

Според извори, на Еуроактив, официјалниот текст на протоколот за пристапување во вторникот е одобрен од земјите на постојаните амбасадори на земјите членки во НАТО и сега се очекува процедура на ратификација на протоколот во нивните национални парламенти.

Грција планира да го ратификува протоколот за пристапување до 8 февруари, како што се наведува, додавајќи дека веројатно таа ќе биде првата земја која ќе ја отвори вратата на Северна Македонија во НАТО.

Можеби ќе ве интересира

Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Го претепале својот дедо и му го оштетиле автомобилот

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

Момче вознемируваше лама во битолската зоолошка градина

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

ВМРО-ДПМНЕ повика граѓаните на 18 јуни да излезат на улица затоа што Македонија доживува пораз на секое поле

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

Пендаровски: Ја поддржувам одлуката на Шведска за влез во НАТО

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

ВО ЧЕТВРТОК ВО БЕЛГРАД ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ - патријархот Порфириј ги повикува верниците да присуствуваат во што поголем број

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Има 83 заразени со коронавирусот и двајца починати

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

Истрага за градоначалникот на Петровец: Исплатил половина милион евра на фирми на брат му за фиктивни услуги

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА

КАКВИ МОНСТРУМИ - за пари му дозволиле на Белгиец да ја силува нивната 13 годишна ќерка - ХОРОРОТ ТРАЕЛ ДОЛГО, СЕ ДО ВЧЕРА