20 Август, 2019
0.0194

Грција го одложува носењето на новите мерки за штедење

Објавено во: Финансии 26 Октомври, 2012

Најдоцна до недела Грција треба да ги договори следните мерки за штедење од што зависи следната транша од финансиската помош вредна 31,5 милијарди евра. Тридневното продолжување е дозволено за да се договорат меѓусебно лидерите на владејачката коалиција и да се омекат ставовите на Демократската левица која инсистира на подобрување на условите во реформите на трудовата политика на кои жестоко се противи. Следниот состанок на претставниците на министерствата за финансии на членките на еврозоната е закажан за во понеделник, а планот со заклучоците до кои ќе дојде Атина ќе биде разгледан во среда од страна на Еврогрупата, составена од министрите за финансии од еврозоната. Во исто време, постојат несогласувања и во ПАСОК, но и кај дел од останатите пратеници кои веќе се заканија дека ќе гласаат против мерките за приватизација на Министерството за финансии.

Можеби ќе ве интересира

Најевтините хотели со 5 ѕвезди низ целиот свет

Најевтините хотели со 5 ѕвезди низ целиот свет

Колку изнесува просечната плата во Хрватска?

Колку изнесува просечната плата во Хрватска?

Германија бара работници: Се вработува квалификувана работна сила

Германија бара работници: Се вработува квалификувана работна сила

На што да внимавате кога барате работа во странство?

На што да внимавате кога барате работа во странство?

Каква „магија“ направи Андреја?

Каква „магија“ направи Андреја?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

Кој е градот со најголемата економска нееднаквост?

Кој е градот со најголемата економска нееднаквост?

Колку заработува најбогатото семејство во светот секоја минута?

Колку заработува најбогатото семејство во светот секоја минута?

Како нашиот државен долг надмина 100 милијарди денари?

Како нашиот државен долг надмина 100 милијарди денари?