13 Јули, 2024
0.0256

Хашкиот суд во пресудата за Младиќ ги амнестираше Милошевиќ и Белград?

Објавено во: Балкан 26 Ноември, 2017

Добивај вести на Viber

Хашкиот суд во пресудата за Ратко Младиќ ги амнестираше Слободан Милошевиќ и Белград од одговорноста за војната во Босна и Херцеговина, тивко, не трубејќи го тоа на големи ѕвона, пишува Јутарњи лист.

Во пресудата стои дека судиите не нашле докази дека Слободан Милошевиќ или некој од неговите белградски колеги биле соучесници во здружениот злосторнички потфат.

Милошевиќ имал некакви врски со Караџиќ и Младиќ, но според Хаг, недоволно силни за да се смета дека е член на здружениот злосторнички потфат во чиј склоп се направени злосторствата во Босна и Херцеговина, пишува загрепскиот весник.

Иако Младиќ е обвинет дека злосторствата ги извршил заедно со Милошевиќ и неговите соработници во Белград, судиите во средата, читајќи го резимето од пресудата, го исфрлија лидерот на Србија и Југославија Слободан Милошевиќ.

Во пресудата се вели дека судиите не нашле докази дека Слободан Милошевиќ или некој од неговите колеги од Белград биле соучесници во здружениот злосторнички потфат, од 1991 година до крајот на 1995 година, со цел протерување на Хрватите и Бошњаците, тогашните „Муслимани“, од големи делови на БиХ во кои Србите сакале своја етнички хомогена држава, пишува Јутарњи лист.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Падна град со големина на топче за голф

НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Падна град со големина на топче за голф

ВУЧИЌ: Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО

ВУЧИЌ: Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО

БАКТЕРИЈА КОЈА ГО НАПАЃА МОЗОЧНОТО ТКИВО ПРИСУТНА ВО ПРОТЕИНСКИ СЕНДВИЧИ: Производот се повлекува од продажба

БАКТЕРИЈА КОЈА ГО НАПАЃА МОЗОЧНОТО ТКИВО ПРИСУТНА ВО ПРОТЕИНСКИ СЕНДВИЧИ: Производот се повлекува од продажба

НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ СКИЈА И НА +40: Држава од соседството гради скијалиште, еве каде ќе може да зимувате на лето

НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ СКИЈА И НА +40: Држава од соседството гради скијалиште, еве каде ќе може да зимувате на лето

EКСТРЕМНО ЖЕШКО: Во Србија се измерени 50 степени

EКСТРЕМНО ЖЕШКО: Во Србија се измерени 50 степени

РАСКОШ И МИЗЕРИЈА: Кога Тито го посети езерото Треска и денес

РАСКОШ И МИЗЕРИЈА: Кога Тито го посети езерото Треска и денес