21 Септември, 2019
0.0182

Холандија даде дозвола за преговори со Македонија, Албанија блокирана

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2019

Холандскиот парламент индиректно даде дозвола Европската унија да ги започне преговорите со Македонија, откако не беше прифатена од страна на мнозинството резолуцијата на неколку холандски пратеници кои бараа да се блокира „Датумот“ за нашата земја.

Од друга страна, холандскиот парламент ја прифати истата резолуција за Албанија и се изјасни против отворањето на преговорите со ЕУ за оваа земја која е во ист пакет со Македонија за доделувањето на датум за преговори од минатата година.

Вкупно 105 гласа од вкупно 150 пратеници во парламентот гласаа за тоа дека Албанија треба да почека поради недоволен прогрес во делот на борбата против организираниот криминал и корупцијата. 

Практично ова беше консензуално мислење и за власта и за опозицијата. Самата холандска влада претставувана од министерот за надворешни работи, Стеф Блок, отворањето пристапни преговори со Албанија го оцени како избрзана одлука. 

Парламентот во Холандија гласаше за четири резолуции поврзани за проширувањето на ЕУ,

Можеби ќе ве интересира

Во понеделник: Првосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски на распит кај Русковска

Во понеделник: Првосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски на распит кај Русковска

Интерактивно дружење во ЗОО Скопје - „Аџибадем Систина“ со низа активности за месецот на мускулни дистрофии

Интерактивно дружење во ЗОО Скопје - „Аџибадем Систина“ со низа активности за месецот на мускулни дистрофии

ФИТР: Презентирана предлог-програмата за“Фонд за млади умови“

ФИТР: Презентирана предлог-програмата за“Фонд за млади умови“

ВИКЕНД БРИФ: Јанева повторно ќе дава исказ - Трамп одобри распоредување на трупите

ВИКЕНД БРИФ: Јанева повторно ќе дава исказ - Трамп одобри распоредување на трупите

Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Јанева повторно на распит пред Русковска

Јанева повторно на распит пред Русковска

Биле прибавени на нелегален начин: Фрчкоска ќе ги спори видео материјалите на Камчев

Биле прибавени на нелегален начин: Фрчкоска ќе ги спори видео материјалите на Камчев

ВНИМАВАЈТЕ НА ОДРОНИ: Ако патувате ова утро, еве ја состојбата на патиштата

ВНИМАВАЈТЕ НА ОДРОНИ: Ако патувате ова утро, еве ја состојбата на патиштата

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Студени утра, сончево преку ден

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Студени утра, сончево преку ден