26 Ноември, 2022
0.0216

Холандија во шок: Инфлацијата нагло порасна на 17 отсто, многу повеќе од соседството

Објавено во: Економија 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Холандија е во шок, објави „Де Телеграф“ бидејќи инфлацијата се искачува до рекордни 17 отсто, а цените растат многу побрзо отколку во соседните земји.

Секојдневниот живот во септември во просек поскапел за 17,1 отсто. Ова го објави статистиката на Холандија (CBS) во првичната проценка, врз основа на усогласениот европски метод на мерење. Никогаш порано инфлацијата не пораснала толку многу за само еден месец.

Месец претходно цените поскапеа во просек за 13,7 отсто на годишно ниво. Со големиот скок, инфлацијата во Холандија расте многу побрзо отколку во соседните земји. Во Германија, најголемата економија во Европа, инфлацијата достигна 10% овој месец. Во Белгија инфлацијата се зголеми на 11,3% во септември. 

Инфлацијата одамна е многу висока бидејќи цените на гасот и струјата нагло пораснаа. Но, тие повисоки трошоци за енергија, исто така, се повеќе влијаат на цените на храната.

„Цените на енергијата ги пресметува статистиката на Холандија врз основа на нови договори. Тоа значи дека фактичката инфлација може да биде помала бидејќи во никој случај сите домаќинства не мораа да склучат нов договор за енергија во септември. Заводот за статистика работи на нов метод за мерење и пресметување на цените на енергијата. Развојот на цените на енергијата мора подетално да се отслика во ова“, коментира „Де Телеграф“.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Заминува позната компанија, ова е уште еден удар за Путин

Заминува позната компанија, ова е уште еден удар за Путин

„Македонската економија во двоен шок – каде се движиме? “

„Македонската економија во двоен шок – каде се движиме? “

Катастарот ги поскапе услугите и до 500 отсто, Комората на геодети разоткри повисоки цени

Катастарот ги поскапе услугите и до 500 отсто, Комората на геодети разоткри повисоки цени

ШТРАЈК НА ЦРН ПЕТОК - работниците на Амазон бараат повисоки плати, штрајкувачки акции во 30 земји

ШТРАЈК НА ЦРН ПЕТОК - работниците на Амазон бараат повисоки плати, штрајкувачки акции во 30 земји

АВСТРИЈЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ОД „ЗАТЕМНУВАЊЕ“: Над половина од граѓаните не би им помогнале на соседите

АВСТРИЈЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ОД „ЗАТЕМНУВАЊЕ“: Над половина од граѓаните не би им помогнале на соседите

Во што вложи „Жикол“? Добивката е 2,5 денари за акција!

Во што вложи „Жикол“? Добивката е 2,5 денари за акција!

Азески на средба со Маричиќ: Бизнисот бара департизација на институциите за олеснување на преговарачкиот процес со ЕУ

Азески на средба со Маричиќ: Бизнисот бара департизација на институциите за олеснување на преговарачкиот процес со ЕУ

Си-Ен-Ен: Американско-кинеската чип војна се прелева и во Европа

Си-Ен-Ен: Американско-кинеската чип војна се прелева и во Европа

КОМПАНИЈА ЗА БАЛОНИ ОВОЗМОЖУВА ПОГЛЕД ВРЕДЕН 200.000 ЕВРА: Експанзија на вселенскиот туризам

КОМПАНИЈА ЗА БАЛОНИ ОВОЗМОЖУВА ПОГЛЕД ВРЕДЕН 200.000 ЕВРА: Експанзија на вселенскиот туризам