19 Јули, 2024
0.0301

ХРВАТИТЕ ИМ ОБЈАВИJA „ВОЈНА“ НА КРАДЦИТЕ: Со дронови ги „ловат“ оние кои крадат компири

Објавено во: Балкан 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Масовна кражба на компири има од нивите во Меѓумурје, а полицијата користи дронови и камери за да ги лови крадците.

Полицијата во Меѓумурје уапси млад човек кој синоќа е фатен како краде компири, објави Даница.хр. Полицијата во Меѓумурје деновиве систематски посетува земјоделски парцели за да спречи кражба од нив.

Нешто после 20 часот на нива викана „Зденчец“, на земјоделска парцела сопственост на 49-годишен маж, затекнале 23-годишен маж како на велосипед превезува компири во ПВЦ кофи, додека двајца млади момчиња побегнал од местото на настанот. Полициски службеници го привеле, поради сомнение дека сторил кривично дело кражба. Според информациите од поднесената кривична пријава на оштетениот 49-годишен сопственик, сторителите наведениот ден попладнето украле околу 500 килограми компири од разни сорти, додека материјалната штета се проценува на неколку стотици евра.

Во изминатите неколку години има намалување на пријавените кривични дела кражби на земјоделски производи. Но, треба да се земе предвид дека дел од оштетените не ни пријавуваат. 

Фото: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

ПАНИКА ВО СОСЕДСТВОТО ПО ПОСЕТАТА НА ШОЛЦ - Србија има ново оружје! Ништо повеќе нема да биде исто!

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

КАКВИ СЕ ПЛАНОВИТЕ НА МЕРЦЕДЕС ВО СРБИЈА: Вучиќ со претседателот на Управниот одбор на германскиот гигант

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

ГЛОБАЛНИ ТЕХНОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ СО СОФТВЕРОТ ГО ПОРЕМЕТИЈА АВИО-СООБРАЌАЈОТ: Ако летате од Србија, можно е отстапувања од редот на летање

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

Мицкоски се сретна со Радев, побара трајно решение за спорот

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

ПОВТОРНО СЕ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД НА „PEPCO“ ВО СРБИЈА - производот е наменет за деца, постои опасност од гушење

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови