09 Декември, 2023
0.0242

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО СТАВ - Америка преку Украина води војна против Русија

Објавено во: Балкан 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ денеска се осврна на одлуката на владата за обука на украинските војници. „Ова е личен терор и малтретирање од страна на Пленковиќ, негова желба да протурка некои негови идеи“, рекол Милановиќ, пренесува РТЛ.

Претседателот Милановиќ рече дека знае што пишува во Уставот затоа што тој го напишал. Тој се осврна на изјавата на Владата на денешната седница дека обуката на украинските војници се заснова на Уставот и на законите и меѓународните договори според кои Украина е сојузничка земја.

Затоа, Милановиќ додаде: „Украина, по нејзина заслуга, не е сојузник“. „Парламентот не е одговорен за одлуката за обука на странски војници“, рече тој. Тој ги нарече работите како што ги постави денеска власта „удбашка саботажа“.

„Сега ќе се види кој е за Русија, а кој за Украина. Јас не сум за никого. Јас сум за Хрватска, арогантно себичен. Сава Ковачевиќ оди во Брисел и ветува: „Хрватска е внатре“. Тоа е кривично дело“, додаде тој.

„Таму има војна меѓу Америка и Русија. Помеѓу Русија и Украина, јас сум на страната на Украина, се разбира. Но, тоа е војна меѓу Америка и Русија“, рече тој. „Мораме да констатираме дека Американците водат војна против Русија преку украинските младинци, тоа мора да го кажеме.

„Кога станува збор за одлуки кои имаат безбедносен и одбранбен карактер, треба да се консултирате со претседателот, а јас им велам на пратениците: „Бидете исправени, не плашете се“, рече тој.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите