22 Февруари, 2024
0.0263

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

Објавено во: Свет 07 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Претседавачот на индискиот совет за промоција на извозот на накит (GJEPC), Випул Шах, денеска изјави дека земјите од Групата седум (Г7) треба да имаат поголема флексибилност во спроведувањето на забраната за индиректен увоз на руски скапоцени камења.

Во средата, Г7 објави директна забрана за увоз на руски дијаманти почнувајќи од 1 јануари, по што ќе следи постепено воведување ограничувања за индиректниот увоз на руски скапоцени камења од 1 март.

Спроведувањето на таа одлука во голема мера ќе зависи од Индија, каде што се одвива 90 отсто од светското производство на сечење и полирање на ретки скапоцени камења, објави Ројтерс.

Шах посочи дека Индија не е задоволна од најавениот рок за спроведување на тие ограничувања и оцени дека треба да има поголема флексибилност во однос на тие рокови.

GJEPC рече дека ќе работи со Светскиот совет за дијаманти (WDC) и други засегнати страни за да се минимизираат потенцијалните нарушувања во индустријата за дијаманти, која вработува милиони луѓе.

Индиската индустрија веќе се соочува со пад од 29 отсто на извозот на исечени дијаманти од пред една година.

Индиските фабрики за дијаманти одамна престанаа да купуваат руски дијаманти и веројатно нема да се соочат со предизвици во усогласувањето со одлуката на Г7, изјави директорот на Кама накит, Колин Шах.

Фото: Притнскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез