12 Ноември, 2019
0.0182

Јанева: За двете обвиненија СЈО има доволно докази

За двете обвиненија СЈО има доволно докази, изјави вечерва специјалната обвинителка Катица Јанева во интервју за МТВ.

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2016

За двете обвиненија за кои ме прашувате СЈО има доволно докази, поради што очекуваме судот да постапи согласно изнесените докази и дека по нив ќе одлучува согласно законот. Јавноста треба да биде убедена дека како поднесените обвиненија и другите ќе бидат засновани на факти и докази“ - рече Јанева во интервјуто на МТВ. 

Таа смета дека и во Кривичен и во другите судови има професионалци кои си ја вршат професионално работата. 

Од 11 март до 15 септември се преслушани 12% од материјалите и се надева дека во новите простории ќе работат побрзо. 

Таа вели дека сака да соработува со Собранието и со Советот на јавни обвинители, каде ќе треба да го образложи извештајот, заради СЈО, и за да се направат законски измени за заштитени сведоци. 

Јанева се надева дека Уставен суд ќе донесе одлука во корист на СЈО кога ќе се произнесува за уставноста. 

„Тоа е во интерес на граѓаните и во интерес на владеење на правото во Македонија“ - вели Јанева. 

Додаде дека спие мирно и дека сите во СЈО се свесни за одговорноста на работата која ја вршат. 
Можеби ќе ве интересира

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена