29 Ноември, 2020
0.0180

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Октомври, 2020

Јапонски научници објаснуваат која е течноста која за 15 минути го убива коронавирусот.

Станува збор за 80 процентниот етанол кој може да го убие вирусот во рок од 15 секунди.

Студијата покажува дека коронавирусот може да опстане на човечката кожа и до девет часа, објави канадскиот Глобалњуз.

Примероци од коронавирус се пронајдени и на починати луѓе ден по нивната смрт.

Откриено е дека вирусот може да живее најмногу 9 часа, односно 5 пати повеќе отколку патогените кои ги предизвикува обичниот сезонски грип.

Синтија Кар, епидемиолог од Винипег во Канада, вели дека тоа за неа е важен почеток.

„Не треба да паничиме и постојано да се тушираме кога ќе дојдеме од надвор.Само треба да сфатиме дека вирусот е на нашите раце и дека може да ни се случи со тие истите раце да го допреме носот, устата, очите и така да му дадеме можност да се прошири во нашиот организам“, објаснува Кар.

Oд ден на ден расте бројот на заразени во светот. Сега има 41.6 милиони заразени со коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei