17 Јануари, 2019
0.2750

Каква политичка цена е подготвен да сноси Заев?

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2018

Премиерот Зоран Заев вели дека е подготвен да ја сноси политичката цена, но тоа е вредно за Македонија.

Тој е убеден дека осигуруваат иднина за генерациите кои доаѓаат. 

Вели дека историскиот контекст е целосно сочуван, а правото на самоопределување е признаено од јужниот сосед. 

Ова премиерот Заев го изјави денеска пред пратениците на денешната дебата по нацрт-амандманите на Уставот. 

„Веројатно историскиот момент и можноста од грчка страна да има соговорник ги поклопија коцките да се донесе одлуката. И тука според мене е моментот кога го прекршувате личниот и партискиот интерес во однос на државните интереси“, вели Заев.

Пратеникот Илија Димовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, предложи во Преамбулата на Уставот да бидат внесени уште три документи и тоа Уставот на Република Македонија од 1991 година, како и востаничкиот Устав од Кресенското востание и првиот Устав на ТМОРО.

Заев смета дека со Договорот од Преспа добиваат и двете земји. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција