27 Мај, 2022
0.0245

ЌЕ ИМА ЛИ И КОЛКУ ОТПУШТАЊА - Маск ги намалува трошоците и работните места во Твитер

Објавено во: Финансии 30 Април, 2022

Додека преговараше за договор за преземање на Твитер од 44 милијарди долари, Илон Маск им рече на банкарите дека ќе се фокусира на деловните резултати на компанијата за социјалните медиуми и ќе ја изнесе идејата за намалување на трошоците и работните места.

Во разговорите со банкарите пред објавувањето на зделката, Маск на Твитер одговараше на прашања за тоа како ќе оствари финансиски поврат. Иако ништо не беше целосно дефинирано, а самиот Маск немаше пристап до финансиските податоци на Твитер во тоа време, тој конкретно ги спомна отпуштањата. Тој не навлезе во детали за тоа кои ресори или позиции може да бидат засегнати, истакнуваат извори на Блумберг блиски до Твитер и Маск.

Маск разговараше и за идеи за комерцијализација на платформата и зголемување на приходите, вклучувајќи ја и можноста за воведување претплата. Иако малку зборуваше јавно за тоа како планира да го поттикне растот, на почетокот на април тој посочи дека не е преокупиран со пари. „Воопшто не ми е гајле за исплатливоста“, рече Маск на конференцијата на ТЕД откако даде понуда да го купи Твитер.

Сите сакаат да знаат како Маск ќе ја води компанијата

Сите на Твитер, од вработени до инвеститори, сакаат да знаат како Маск планира да води компанија во приватна сопственост откако ќе се спроведе неговата трансакција од 54,20 долари по акција. Покрај неговите јавни твитови за тоа, најбогатиот човек на светот не сподели многу детали за тоа што би можело да се промени, а раководството на Твитер не интервјуирало инвеститори кога ги објави кварталните резултати во четврток.

Маск рече дека сака да го направи Твитер подобар од кога било со надградба на производот со нови функции, со тоа што ќе ги отвори алгоритмите за да ја зголеми довербата, ќе ги победи спам-ботови и ќе ги потврди автентичноста на сите луѓе. Директорот на Твитер, Параг Агравал, им кажа на вработените во понеделникот дека ќе работат како и обично додека не заврши преземањето.

Маск не направи слична презентација на своите планови и идеи, вклучително и отпуштања, пред одборот на директори на Твитер. Комитетот го оцени договорот првенствено врз основа на цената, во однос на моделирањето на Твитер за идните финансиски перформанси.

Луѓето запознаени со бизнис зделката, кои беа дел од напорите на Маск да добие банкарско финансирање, рекоа дека милијардерот јасно ставил до знаење дека ќе бара финансиски поврат од бизнисот. Тој зборуваше за неговата досегашна работа во Tesla и SpaceX како доказ дека знае како да ги насочи компаниите кон остварување профит.

Маск, исто така, повтори некои од идеите за тоа како да се води компанијата, за кои пишуваше и на Твитер. Тој зборуваше за потребата инфлуенсерите и познатите личности да бидат поактивни на платформата, повторувајќи го твитот што го испрати овој месец за тоа како музичката ѕвезда Тејлор Свифт не објавила ништо три месеци.

Понудата на Маск за Твитер вклучува и конкретна финансиска обврска од 21 милијарда долари. Една опција да се собере барем дел од таа сума беше да продаде дел од неговите акции во Тесла. Во пет одделни понуди во четвртокот, Маск откри дека продал 4,4 милиони акции за вкупно околу 4 милијарди долари, врз основа на пресметката на Блумберг. Во твит, цитирајќи го Tesla под симболот на берзата, тој го напиша следново: „Понатамошна продажба на TSLA не е планирана по денес“.

1,2 милијарди долари приход во првиот квартал

Твитер во четвртокот објави дека остварил приход од 1,2 милијарди долари во првиот квартал, нешто под проценките. Растот на продажбата од 16 отсто е најслабата стапка на раст во последните шест квартали. На бројките влијаеше продажбата на MoPub, платформа за рекламни технологии, која инаку би изнесувала 22 отсто.

Сепак, перформансите на Твитер се во согласност со резултатите на Snap и Meta Platforms, кои се борат со помали трошоци за рекламирање поради проблеми со синџирот на снабдување, инфлацијата и војната во Украина. Акциите на Твитер вредат 49,11 долари, далеку под понудата за преземање на Маск.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

БАНКИТЕ И ГОДИНАВА НЕМА ДА ДАВААТ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА РИЗИК ОД ПРОПАЃАЊЕ - премијата за Фондот за депозити останува 0,25 отсто

БАНКИТЕ И ГОДИНАВА НЕМА ДА ДАВААТ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА РИЗИК ОД ПРОПАЃАЊЕ - премијата за Фондот за депозити останува 0,25 отсто

Ребалансот на буџетот стигна во Собрание - ќе дискутираат ли пратениците за зголемените приливи и расходи?

Ребалансот на буџетот стигна во Собрание - ќе дискутираат ли пратениците за зголемените приливи и расходи?

ЗА СТАН, ЗА РЕНОВИРАЊЕ, ЗА БЕЛА ТЕХНИКА, СЕ БАРА КРЕДИТ ПОВЕЌЕ - за жал, ерата на евтините заеми изгледа заврши

ЗА СТАН, ЗА РЕНОВИРАЊЕ, ЗА БЕЛА ТЕХНИКА, СЕ БАРА КРЕДИТ ПОВЕЌЕ - за жал, ерата на евтините заеми изгледа заврши

НАЈНИСКАТА ПЛАТА ВО ЗЕМЈАВА Е 17.790 ДЕНАРИ И НЕА ЈА ЗЕМААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЗАШТИТНИТЕ И ИСТРАЖНИТЕ ДЕЈНОСТИ - еве кои се топ петте со најлоши примања

НАЈНИСКАТА ПЛАТА ВО ЗЕМЈАВА Е 17.790 ДЕНАРИ И НЕА ЈА ЗЕМААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЗАШТИТНИТЕ И ИСТРАЖНИТЕ ДЕЈНОСТИ - еве кои се топ петте со најлоши примања

ВЛАДАТА ЌЕ КРАТИ 200 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПРОДУКТИВНИ ТРОШОЦИ СО РЕБАЛАНСОТ - БЕСИМИ: Ќе го заштитиме животниот стандард на граѓаните, дури и да продолжи кризата

ВЛАДАТА ЌЕ КРАТИ 200 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПРОДУКТИВНИ ТРОШОЦИ СО РЕБАЛАНСОТ - БЕСИМИ: Ќе го заштитиме животниот стандард на граѓаните, дури и да продолжи кризата

ВО ЈУЛИ ЛАНИ ГО ИЗВЕСТИВМЕ МВР ЗА СЛУЧАЈОТ СО НЕОСНОВАНИ ДАНОЧНИ ПОБАРУВАЊА - Лукаревска не коментира дали води до високи функционери на власта

ВО ЈУЛИ ЛАНИ ГО ИЗВЕСТИВМЕ МВР ЗА СЛУЧАЈОТ СО НЕОСНОВАНИ ДАНОЧНИ ПОБАРУВАЊА - Лукаревска не коментира дали води до високи функционери на власта

ФИТИ, СЛАВЕСКИ, СТАВРЕСКИ, АНГЕЛОВСКА, МИНОВСКИ... - Бесими ги собра претходниците на консултации

ФИТИ, СЛАВЕСКИ, СТАВРЕСКИ, АНГЕЛОВСКА, МИНОВСКИ... - Бесими ги собра претходниците на консултации

СЕ ВРАЌА ДОВЕРБАТА ВО ДЕНАРОТ - во април денарски штедни влогови не само што не се повлекуваа, туку и се вратија назад 17 милиони евра во банкарските канали

СЕ ВРАЌА ДОВЕРБАТА ВО ДЕНАРОТ - во април денарски штедни влогови не само што не се повлекуваа, туку и се вратија назад 17 милиони евра во банкарските канали

Просечната плата во март надмина 30 илјади денари

Просечната плата во март надмина 30 илјади денари