25 Јули, 2024
0.0262

Кој е најевтиниот, а кој најскапиот европски град?

Објавено во: Свет 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Лисабон е најевтин, а Амстердам најскап европски град. 

„Пост офис“ направи листа на европски градови кои нудат најдобра вредност за парите 16. години по ред. Деновиве беше објавена нова листа за 2023 година на која се споредуваат 35 европски градови и се открива кои се најпрофитабилните европски дестинации. Тимот на „Пост офис“ ја пресметува и споредува просечната цена на викенд во градот за две ноќевања во хотели со три ѕвезди. Додадете ги на тоа трошоците за некои врвни туристички атракции, разгледување со туристички автобус, трошоците за јавен превоз, храна и пијалоци. 

Две ноќевања во хотел со три ѕвезди во просек чинат околу 140 евра, што е само 5,0 отсто повеќе отколку во 2022 година.

Титулата за најскап град во Европа му припадна на Амстердам каде за викенд треба да се издвојат 835 евра, а меѓу најскапите се Париз, Венеција, Женева и Лондон. 

foto Wikipedia/Miguel Vieira

Можеби ќе ве интересира

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден