25 Март, 2019
0.0273

Koja e новата американска амбасадорка?

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2018

Кејт Мери Бирнс е номинирана за нов американски амбасадор во Македонија. 

Таа од минатата година е заменик амбасадор во Атина. Оттаму ќе замине за Скопје. 

Бирнс е дипломат од кариера со 24 годишен стаж, а претходно беше заменик шеф на мисијата на САД во ОБСЕ. Па додека беше во Виена често го пренесуваше ставот на САД во врска со аферата со прислушувањето, Пржинските преговори, формирањето и работата на Специјалното јавно обвинителство и менувањето на власта во земјава. 

Во март лани, Бирнс го критикуваше претседателот Ѓорѓе Иванов кој првично одби да го даде мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Претходно се шпекулираше дека на местото на Џес Бејли доаѓа американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Бејли функцијата амбасадор ја извршува од 2014 година.

Кејт Мари Брнс е предлогот на претседателот Доналд Трамп за нова амбасадорка на САД во Македонија, на местото на амбасадорот Џес Бејли. Номинацијата на Кејт Мари Брнс ќе треба да помине во американскиот Сенат.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев повика граѓаните да го следат дуелот, познати рејтинзите на претседателските кандидати

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев повика граѓаните да го следат дуелот, познати рејтинзите на претседателските кандидати

Aнкетата покажува кој ќе ја однесе победата во вториот круг

Aнкетата покажува кој ќе ја однесе победата во вториот круг

Како би гласале албанските гласачи на претседателските избори?

Како би гласале албанските гласачи на претседателските избори?

AНКЕТА: Пендаровски и Силјановска скоро изедначени?

AНКЕТА: Пендаровски и Силјановска скоро изедначени?

Како ќе се надминат разликите со Грците околу учебниците?

Како ќе се надминат разликите со Грците околу учебниците?

(ФОТО) Црн чад и денес се издига над скопско Ново Лисиче

(ФОТО) Црн чад и денес се издига над скопско Ново Лисиче

Заев: Утре гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

Заев: Утре гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

За што разговараше Мицкоски со независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ?

За што разговараше Мицкоски со независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ?

Ги „фрливме“ дебелите јакни, ама времето пак ќе се смени

Ги „фрливме“ дебелите јакни, ама времето пак ќе се смени