27 Мај, 2024
0.0256

Која е врската меѓу DAIKIN и кафаната ПЕЛИСТЕР?

Објавено во: Економија 17 Јуни, 2015

Добивај вести на Viber

Во центарот на Скопје, на самиот плоштад  е сместена култната кафана ПЕЛИСТЕР .Таа и денес преставува  место каде што луѓето од различни возрасти  и професии, не доаѓаат само на ручек, туку се среќаваат , одржуваат состаноци или едноставно даоѓаат да си поразговараат,  било тоа да е  за време на кафе , ручек или десерт. Градската кафана Пелистер  преставувала  и се уште е  синоним за  успех во угостителството, со долга традиција, во која и старите Скопјани  ја поминале  својата младост. За успехот на Пелистер,  кој секогаш држи до тоа да биде  свој и препознатлив,  лично е одговорен долгогодишниот менаџер и сопственик Бранислав Димитров –Бране. photo (1)„Во своето 35 годишно работење  во оваа дејност ,од кои  8 години  поминати  и  во Швајцарија ,научив една многу важна и клучна работа за мене, дека покрај добрата организација  и поставеност на работите, исто толку  многу важен елемент за успехот е квалитетот.  Kвалитетот е тоа  што треба во континуитет да им се нуди на гостите, без разлика дали се тоа наши сограѓани или пак туристи. Квалитетната храна и услуга, заедно со пријатниот амбиент се основните елементи што ја прават успешна приказната  за еден ваков угостителски објект“ вели Бране. Посебно во Скопје, кој е град со изгор лета и кочан зими неможе да се замисли угостителски објект кој се грижи за своите гости, а да нема квалитетна инсталација на климатски уреди. Во Пелистер, Бране тоа прашање го затворил уште на самиот почеток, затоа сега временските „неприлики“ за него се прилика за нови гости. „Посетеноста на нашиот објект е континуирана и лете и  зима. Тоа е можеби така, бидејќи ние бевме, меѓу првите  угостителски објекти кои поставија климатизери во ресторанот. Со зголемениот обем на посетеност и  работа на ресторанот, се зголемуваа и стандардите и критериумите на гостите. Забележав дека не е доволно само пријатна температура туку и свеж и чист воздух особено  летно време. Исто така забележав дека  гостите  попријатно и поудобно се чуствуваа внатре во објектот, отколку на терасата посебно во попладневните  часови, кога надвор температурите се повисоки. Тогаш сфатив  дека  суштински треба  да се  смени концепцијaта по тоа прашање  -   значи да се инсталира пософистициран  система за ладење и вентилирање, кој  е потребен 365 дена во годината“, раскажува Бране . 95_big Според долгогодишното искуство на сопственикот на Пелистер, успехот во работењето во угостителството оди паралелно со квалитетната инсталирата угостителска опрема и квалитетно понудената услуга. Токму и затоа во Пелистер се вградени најквалитетните италјански и германски брендови за професионални угостителски  апарати,  набавени се   најдобрите сервиси за ручање, како и се друго што како ентериер се наоѓа во ресторанот. „Како што кажав и на почетокот, за мене многу важен е квалитетот како еден од условите за успех. По истата таа логика пристапив и во изборот на системот  за греење,ладење  и вентилација  во објектот.Едноставно се заинтересирав повеќе во оваа работа и ги барав најдобрите:  -Кој се најдобри   во оваа област?. Ми го посочија  Јапонскиот бренд ДАИКИН и без расмислување,  се зафатив со негово имплементирање. На оваа одлука секако дополнително  влијаеше  и големата стручност и професионализмот кои ги добив од тимот инжињери од ИЦС ГРУП, застапници на овој  производител. Сето тоа ми влеа сигурност  во тоа што сакав  да го изреализирам“, вели Бране. VRV IV sliki12399930За да се обезбеди оптималност на инвестицијата, а притоа квалитетот на услугата да се задржи на високо ниво во ресторанот Пелистер кој е со вкупна површина од 450м2 и кујна од 80м2, како и  со капацитет од  180 места ,  инжињерите на ИЦС ГРУП  вградија  -  VRV топлотна пумпа. Топлотната пумпа е  со капацитет од 44кw, со која се овозможува ладење и греење на просторот , а со 55кw –на  пакетна единица се постигнува континуирано прочистување и освежување  на воздухот. photo (5)Научив дека вреди да се инвестира во квалитет, бидејќи инвестицијата се враќа и дури  излегува и поефтина. Со овој систем сум посебно задоволен бидејќи тоа  се високо енергетско-ефикасни  системи  и месечно вкупната сума за струја не поминува од 1000евра, а за пријатната атмосфера во ресторанот не треба многу да објаснувам, затоа што  секој сам може   да се увери во ова што го кажувам, кога  ќе не посети вели Бране. Ресторанот Пелистер вака опремен продолжува да гази напред, а Бране задоволно да се смешка затоа што неговиот ресторан заедно со ИЦС ГРУП понудија магија, создадоа амбиент со висок квалитет. Топлото и ладното во Пелистер е сведено на исклучително пријатно. А гостите, тие задоволни влегуваат и уште позадоволни си заминуваат.

Можеби ќе ве интересира

ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА РОМАНЦИТЕ: Државата ги зголеми најниските плати за 10 проценти

ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА РОМАНЦИТЕ: Државата ги зголеми најниските плати за 10 проценти

МИНИМАЛНА КОШНИЧКА: За една година трошоците за живот се повисоки за 200 евра

МИНИМАЛНА КОШНИЧКА: За една година трошоците за живот се повисоки за 200 евра

ВОЗАЧИ ПОЧЕКАЈТЕ ДО ПОЛНОЌ - цената на бензините се намалува, еве по колку ќе се продаваат горивата

ВОЗАЧИ ПОЧЕКАЈТЕ ДО ПОЛНОЌ - цената на бензините се намалува, еве по колку ќе се продаваат горивата

ЗАТВОРЕНИ АМЕРИКАНСКИТЕ И БРИТАНСКИТЕ БЕРЗИ: Скокна цената на нафтата, златото и пченицата

ЗАТВОРЕНИ АМЕРИКАНСКИТЕ И БРИТАНСКИТЕ БЕРЗИ: Скокна цената на нафтата, златото и пченицата

ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ЛЕТОВИ: Полетувањата од Белград ќе бидат променети на дури шест линии

ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ЛЕТОВИ: Полетувањата од Белград ќе бидат променети на дури шест линии

ФАКТОР АНАЛИЗА: Фирма која увезува јаглен за РЕК Битола со најголема добивка помеѓу новорегистрираните компании

ФАКТОР АНАЛИЗА: Фирма која увезува јаглен за РЕК Битола со најголема добивка помеѓу новорегистрираните компании

ТЕРМОЦЕНТРАЛИТЕ „ДИШАТ НА ШКРГИ“ – недостига квалитетен јаглен за да работат, но се ближи и нивниот крај

ТЕРМОЦЕНТРАЛИТЕ „ДИШАТ НА ШКРГИ“ – недостига квалитетен јаглен за да работат, но се ближи и нивниот крај

НЕ УСПЕА ОБИДОТ НА ПОМАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ ЗА ПОГОЛЕМА ДИВИДЕНДА - „Гранит“ ќе дели по 42 денари за акција, еве кои се причините

НЕ УСПЕА ОБИДОТ НА ПОМАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ ЗА ПОГОЛЕМА ДИВИДЕНДА - „Гранит“ ќе дели по 42 денари за акција, еве кои се причините

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“