29 Ноември, 2020
0.0193

Колабира здравството во дел од европските земји

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Октомври, 2020

Колабира здравството во дел од европските земји, кои уриваат рекорди со број на заразени од коронавирусот. 

Рекорди има во Полска, Словачка, Чешка и Ирска.

Во Варшава денеска предупредија дека здравствениот систем е преоптоварен. Ирска пак не успева правовремено да ги контактира заразените и нивните блиски контакти.

Бројот на случаите на заразата во Полска, која има 38 милиони жители, на дневно ниво тројно се зголемил за помалку од три седмици. 

Полска со 10.040 случаи во последните 24 часа надмина 200.000 заразени, а само до 4-ти октомври имаше малку повеќе од 100.000 заразени. Починале 130 луѓе, со што  бројот на смртни случаи е 3.851.

Чешка во последните 24 часа има рекордни 11.984 заразени. Во земјата со 10,7 милионско население, починале уште 106 луѓе. Вкупно од почетокот на епидемијата во земјата се регистрирани над 194.000 случаи, а починале 1.619 луѓе.

Словачка која има 5,5 милиони жители, регистрира 2.202 нови случаи во последните 24 часа. 

Можеби ќе ве интересира

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei

Фајненшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei