07 Август, 2022
0.0296

КОРОНА БРОЈКИТЕ РАСТАТ, НЕ ОЧЕКУВА ЛИ СКОРО ВРАЌАЊЕ НА МЕРКИТЕ: Вирусот не мирува, но клиничката форма на заразените е полесна

Објавено во: Македонија 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Пред точно 10 дена бројот на активни случаи на заразени со корона вирусот во цела Македонија беше 351, а сега веќе тој број изнесува 750, од кои најголемиот број заразени граѓани со ковид се во Скопје. Владата ги укина сите антиковид мерки точно на 3.мај по претходна препорака од Комисијата за заразни болести. Единствена рестриктивна мерка која остана на сила е задолжителното носење маски во здравствените установи, аптеките, домови за стари лица и во јавниот превоз.

Матичните лекари посочуваат дека иако е намален бројот на прегледи на пациенти со симптоми на вирусот, оценуваат дека зголемувањето на бројките е резултат на тоа што и единствената мерки која не е укината не се почитува, особено носењето маска во автобус.

-Во овој период навистина имаме многу помалку пациенти со корона вирус, но ние како лекари, по укинувањето на мерките очекувавме повторно зголемување на бројот на заразени. Самите пациенти кои доаѓаат на преглед велат дека често се возат во автобус и дека никој не носи маска. „Најверојатно таму сум се заразила“-ми вели една пациентка која на преглед беше токму вчера со сите симптоми на болеста и тестирањето покажа дека е позитивна на ковид-19. За среќа, иако короната не мирува, актуелните соеви даваат поблага форма и немаме тешки пациенти кои мора итно да ги испраќаме во болница, велат матичните лекари со кои поразговара Фактор.

Дека нема притисок врз болниците за Фактор потврди и дирекорката на Клиниката за инфективни болести, д-р Милена Стевановиќ, која вели дека во моментов има околу 10-тина пациенти кои се хоспитализирани зарадо компликации поради корона вирусот.

-Во моментов немамеме пациенти со најтешка форма на болеста, но сепак мора да истакнам дека тие што се со потешка клиничка слика се пациенти кои се со коморбидитети, односносе со малигни заболувања. Од вкупниот број кои лежат на Клиниката за инфективни болести, само тројца се на кислородна поддршка, но нема испишани и нема оздравени пациенти. Амбулантски прегледани се седум ковид пациенти, додека вкупно вчера во последното деноноќие имаме вкупно амбулантски прегледани 40 пациенти, вели д-р Стевановиќ.

Истовремено, епидемиолозите кои веќе две и пол години го проучуваат ковид-19 посочуваат дека на последните подваријанти на вирусот Б4 и Б5 не влијае дејството на вакцината, заразените со овие соеви имаат далеку полесна клиничка слика и дека нема опасност да се случи силен притисок на здравствениот систем ниту во наредниот период. Сепак, здравствените власти на европските земји најавија дека доколку бројот на новозаразени упорно се зголемува ќе следи враќање на мерките, сосема слично како и нашата Комисијата за заразни болести, која при давање на препораките за укинување на сите рестриктивни мерки напомена дека доколу анализите на епидемиолошката состојба во земјава покажуваат влошување, повотрно ќе предложат враќање на антиковид мерките.

Анита Буховски


Можеби ќе ве интересира

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови

СОНЧЕВО И ТОПЛО, ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ, еве какво време не очекува следните денови