06 Октомври, 2022
0.0329

Лаф-муабет со Даријан Сотировски: Папата Франциск е редок човек

Објавено во: Македонија 05 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Комисијата за односи со верските заедници и религизни групи ја раководи веќе петта година, ова му е втор мандат на соговорникот во денешниот лаф-муабет - Даријан Сотировски, кој во средината на февруари годинава беше реизбран за нејзин директор. Без оглед на експонираноста во медиумите од аспект на функцијата што ја врши, работните обврски, но и активностите во родниот град - Тетово, за читателите на „Машки магазин“ се  одлучивме да го интервјуираме на поинакви теми, кои вообичаено се предмет на интерес.

Нормално, работата беше неизбежна бидејќи таа го причини разговорот, а се осврнавме и на признавањето, прифаќањето на МПЦ-ОА и заедничката богослужба на г.г. Стефан и патријархот Вартоломеј неодамна во Фанар, говоревме за папата Франциск и понтификатот, за протоколарноста и секако, за неговиот приватен живот - од начинот, стилот на облекување до исхраната. И нешто помеѓу, како на пример гаџетите, спортот, нарушените меѓучовечки односи, материјализмот... Д. С. инаку е правник по вокација, магистер по граѓанско право, а постдипломските студии ги заврши со просек 9,5. Има само триесет години.

Целиот текст на Машки магазин, овде

Можеби ќе ве интересира

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Заедно можеме повеќе

Заедно можеме повеќе

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши