09 Декември, 2023
0.0277

МАКЕДОНЦИ ПРЕЖИВЕАЛЕ ХОРОР ЗАРАДИ АВИОН НА ВИЗЕР: Девет часа биле заглавени на софискиот аеродром без храна и вода, на некои им се слошило! Еве ги деталите

Објавено во: Македонија 26 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Скопјанката Јулија Илијевска, неодамна патувала со авион на Визер, кој заради некаков проблем морал да слета принудно на аеродромот во Софија.
„ Не така кратка хорор приказна со Визер 

Си дојдов на себе малку, па да споделам како НЕ ТРЕБА да се грижиш за корисниците на услуги.

Завчера поради технички проблем со авионот на WizzAir принудно слетавме во Софија, базата им била таму, сервисот...

Во авионот пилотот ни вели дека постојат две опции - да не префрлат во друг авион, ако има слободен или помалку посакуваната варијанта - да се вратиме со автобус.

Секако, се случува помалку посакуваната варијанта и од WizzAir ни велат дека веднаш ни е обезбеден превоз за назад и за се' друго ќе не' упатат од аеродромот.

И дотука е се ок, бидејќи сме безбедни и ние уредно околу полноќ си седнуваме во чекалната на аеродромот, да добиеме некакво инфо.

Е тука сега настануваат проблемите:

На софискиот аеродром се запознаени со тоа дека сме присутни, но немаат никакво инфо.

-Првото стигнува околу 2.30 дека АКО има автобуси, ќе пристигнат околу 3 ч.

-Во 3ч ни велат во 3.30ч.

-Во 3.30ч сфаќаме дека ги нема и следното инфо е дека ќе дојдат за околу 2-2.5 часа, поминале автобусите граница. Тамошните вработени зборуваат со шоферите дека на пат се 3 автобуси (иако ни беше речено дека ќе се 4, бидејќи сме околу 180 патници).

-Во 5 ни велат ги нема, ќе дојдат во 7-7.30ч.

Тука веќе почнува сериозно да расте нашето нетрпение. Меѓу патниците има мајки со бебиња и мали деца. Едната кажува дека веќе нема млеко за бебето.

На друга мајка и се слошува и ја пренесуваат со количка да и се укаже прва помош.

Дел од патниците немаат веќе пари ни вода да си купат.

На мејл ни стасува известување од WizzAir дека дололку повеќе од 3 часа доцниме за пристигнувањето дома, ни следува сендвич, вода, 2 телефонски повика, фскс итн, што им е во официјалните информации. Секако дека нешто такво немше.

Доаѓа 7.30, автобуси нема. Не знаат ни дали има - сосема нов момент.

Дел од патниците се веќе разотидени, секој според можностите.

Претставник од WizzAir нема.

Не можеш ни да ги добиеш.

Не можат ни Бугарите, бидејќи WizzAir во нивната база за Балканот немаат претставник. Фантастично.

Автобуси нема, но има промена на смената на граничната полиција на аеродромот, на која не и се допаѓа тоа што сме се' погласни, излажани, уморни и исфрустрирани.

Вработените велат дека од WizzAir немаат никакво инфо, супервизорите не можат да ги добијат.

Доаѓа речиси 9 часот, 9 часа сме заглавени на аеродром, оставени сами да се снаоѓаме.

Од граничната полиција ни велат дека не можат да добијат инфо дали 3 празни автобуси поминале граница. И додека патниците веќе во очај бараат начин да се вратат дома, одеднаш, здогледуваме македонски патнички автобус. После повеќе од 9 часа дојдоа, а ние бевме во Скопје 5 часа подоцна.

Коментарот: "Нискобуџетна компанија, тоа е", не го прифаќам. И како нискобуџетна треба да покаже грижа за патниците, кои секојдневно им ги полнат авионите. Нивните "веднаш" обезбедени автобуси едвај дојдоа. Ова беше под секое човечко достоинство, како и менаџментот на WizzAir. Не знам колку се чести ваквите ситуации, но навистина ниту една компанија не смее да си дозволи ваква негрижа!“, напиша таа на својот фејсбук профил.* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето

ДАЛИ ВАЊА БИЛА СТАВЕНА ВО ВРЕЌА ЗА СПИЕЊЕ ВО ПОДРУМОТ НА ЗГРАДАТА - од Обвинителството не ја потврдуваат оваа информација

ДАЛИ ВАЊА БИЛА СТАВЕНА ВО ВРЕЌА ЗА СПИЕЊЕ ВО ПОДРУМОТ НА ЗГРАДАТА - од Обвинителството не ја потврдуваат оваа информација

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

ТОЈ Е ИЗБОР ЛИЧНО НА ПАРТИСКИОТ ЛИДЕР АХМЕТИ - Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец во земјава

ТОЈ Е ИЗБОР ЛИЧНО НА ПАРТИСКИОТ ЛИДЕР АХМЕТИ - Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец во земјава

СМЕТАМ ДЕКА КОЛЕГИТЕ ОД ТУРЦИЈА ЌЕ ИМААТ ПРЕДВИД ДЕКА СЛУЧЈОТ НЕ СМЕЕ ДА ДОБИЕ ПОЛИТИЧКА КОНОТАЦИЈА - Вилма Рускоска околу барањето за екстрадиција на Палчо

СМЕТАМ ДЕКА КОЛЕГИТЕ ОД ТУРЦИЈА ЌЕ ИМААТ ПРЕДВИД ДЕКА СЛУЧЈОТ НЕ СМЕЕ ДА ДОБИЕ ПОЛИТИЧКА КОНОТАЦИЈА - Вилма Рускоска околу барањето за екстрадиција на Палчо

УБИСТВОТО НА НЕВИНО ДЕВОЈЧЕ БИ МОЖЕЛ ДА ГО ИЗВРШИ САМО ЕДЕН ТИП НА ЛУЃЕ - српски психолог објаснува зошто некогаш грешат и татковците

УБИСТВОТО НА НЕВИНО ДЕВОЈЧЕ БИ МОЖЕЛ ДА ГО ИЗВРШИ САМО ЕДЕН ТИП НА ЛУЃЕ - српски психолог објаснува зошто некогаш грешат и татковците

ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ИМ ПРИРЕДИЛЕ ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ - осомничените ги држат во делот на зградата каде што не можат да влезат ни сите чувари

ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ИМ ПРИРЕДИЛЕ ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ - осомничените ги држат во делот на зградата каде што не можат да влезат ни сите чувари

„НА МЕНХЕТН ЛИ ПРОДАВАТЕ СТАНОВИ, НЕНОРМАЛНИ ЕДНИ, 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА СТАНЧЕ ОД 40 КВАДРАТИ“ - актерот Тасевски распали за високите цени во Дебар Малоо

„НА МЕНХЕТН ЛИ ПРОДАВАТЕ СТАНОВИ, НЕНОРМАЛНИ ЕДНИ, 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА СТАНЧЕ ОД 40 КВАДРАТИ“ - актерот Тасевски распали за високите цени во Дебар Малоо

КАДЕ БИЛ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ-ПАЛЧО НА 24 АПРИЛ 2012 ГОДИНА, КОГА СЕ СЛУЧИ „МОНСТРУМ“ - Европскиот сојуз со прашања до МВР

КАДЕ БИЛ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ-ПАЛЧО НА 24 АПРИЛ 2012 ГОДИНА, КОГА СЕ СЛУЧИ „МОНСТРУМ“ - Европскиот сојуз со прашања до МВР