29 Септември, 2023
0.0251

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Белград и Приштина повторно да одат на избори во северно Косово. 

Ова го предложија францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц.  По заедничките средби на Макрон и Шолц со претседателите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Вјоса Османи, францускиот лидер изјави за новинарите дека тензиите на северот на Косово се резултат на локалните избори на кои само три отсто од запишаните гласачи излегоа на 23 април.

„Ги повикавме двете страни да организираат нови избори што е можно поскоро во четири општини (на северот на Косово) и на нив да учествуваат српските претставници“, изјави Макрон за новинарите по европскиот самит на политичката заедница.

Макрон изјави и дека шефот на европската дипломатија Жозеп Борел ќе разговара со лидерите на Србија и Приштина за прашањето за одржување нови избори.

„Како што знаете, Германија и Франција предложија план и сега треба да се спроведе“, додаде Макрон. 

Oва се однесува на Договорот за патот кон нормализација на Белград и Приштина, за кој лидерите на двете страни се договорија на 27 февруари и 18 март.

Во близина на зградите на локалните самоуправи во Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан денеска продолжија протестите на Србите. Тие четврти ден по ред протестираат. Во судирите меѓу граѓаните и војниците на КФОР и припадниците на косовската полиција во понеделникот десетици лица беа повредени од двете страни, пренесе српски Курир.

Косовскиот премиер Албин Курти рече дека не се откажуваат и дека градоначалниците ќе доаѓаат на работа во канцелариите. 

Foto: EPA Christian Bruna, AP Andreea Alexandru

Можеби ќе ве интересира

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

ЗАПАДЕН БАЛКАН МЕЃУ ПОЛИТИКАТА, ЕКОНОМИЈАТА И ЕУ: Отстранувањето на бариерите е заеднички сон на сите земји, но колку е тоа реално?

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

СЕ ОБИДОА ДА ЈА СПАСАТ ИМПЕРИЈАТА, НО СЕПАК БАНКРОТИРАА: „Кралот на Дормео“ во неволја, тажна судбина за работниците

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

ГИ ЗАКОПАЛ ВО ДВОРОТ: Босански лекар ги користел коските на жртвите од војната во БиХ за плански операции

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

„Фајненшл тајмс“ пишува дека БиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот Додик пред да влезе во ЕУ

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска

(ФОТО) Србите во Звечан палат свеќи за загинатите во Бањска