11 Јули, 2020
0.0431

Метеопатијата станува модерна болест: Докторски совети како да ја преживеете

Објавено во: Македонија 21 Мај, 2019

Еден ден топло и сончево со повисоки температури, наредниот ден облачно со дожд и грмотевици, наглите климатски промени влијаат на многумина но најмногу на хронично болните лица.

Болеста на денешницата, метеопатијата,  ги погодува сите, од најмали до најголеми, но најмногу хронично болните лица и граѓаните од средното доба, велат лекарите.

„Метеопатијата е болест на модерното време која реагира, односно се чувствува 24/48 часа пред промена на времето, посебно кај најчувствителните луѓе, вклучува: главоболка, вертигинозен синдром, општ замор и малаксаност, депресивна епизода, варијации на крвниот притисок, одредени мијалгии и артралгии при климатските промени, односно при промена на атмосферскиот воздух, надворешната температура, влажноста на воздухот, дождливото и ветровито време “, вели др. Софија Крстева, лекар по општа медицина за Фактор.

И лицата без здравствени проблеми може да бидат метеопати, климатските промени им создаваат тегоби во секојдневниот живот, во секојдневните обврски.

„ Механизмот на кој што влијае варијацијата на климатските фактори се објаснува преку влијанието на електромагнетните бранови од атмосферата врз ослободување на стрес хормони, но не на константен начин, во поголеми количества наутро, во помали количини во вечерните часови. Во исто време постои и намалување на ендорфините, кои предизвикуваат намалување на издржливоста на болката со истовремено намален капацитет на имунолошката одбрана, која настанала заради присуството на стрес хормоните во циркулацијата “, вели др. Крстева.

Редовното следење на временската прогноза е метод број еден за заштита на метопатите, велат докторите.

„ Се препорачува стил на живот со природата и користење на нејзините природни ресурси, почеста прошетка во природа и на планина, користење на хербални екстракти, природни чаеви, одмор, релаксација, масажа, балансирана здрава исхрана. Кај хронично болните, редовно земање на хроничната терапија и следење на биопрогнозата “, истакнува др. Софија.

За метеопатите е препорачливо  најмалку 30 минути да поминуваат на свеж воздух секој ден, далеку од градската врева и метеж, пешачење до 30 минути, туширање наизменично со топла и млака вода, со што би се подобрила циркулацијата и  би се спречило влошувањето на тековните состојби.


Н.М.

Фото Virily.com

Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

Притвор за Владимир Панчевски

Притвор за Владимир Панчевски

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата