08 Август, 2020
0.0227

МИЛИОНИ И МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Познати актери, пејачи, милионери донираа за борба против короната

Објавено во: Финансии, Корона Вирус 11 Април, 2020

Се зголемува бројот на познатите личности кои донираат за борба против коронавирусот.

Актери, пејачи, милионери, донираа за полесно надминување на кризата. 

Парите ќе бидат потрошени за медицинска опрема, за помош на бездомници, сиромашни, за болници и слично. 

Амал и Џорџ Клуни одвоија1 милион долари од кои 300.000 долари за Либанската банка за храна, Националниот здравствен сервис и за италијанскиот регион Ломбардија.

Сандра Булок – 6.000 N95 маски за медицинските работници во Лос Анџелес.

Пинк – 1 милион долари за Градот Лос Анџелес и болницата на Универзитетот Темпл.

Семејството Хилтон – 10 милиони долари за борба против ковид-19, од кои половина за помош на бездомниците во Лос Анџелес.

Хелси – 100.000 маски за неколку болници.

Џек Дорси – 1 милијарда долари за борба против коронавирусот.

Леонардо ди Каприо – 15 милиони долари за храна за децата и семејствата со ниски приходи.

Карди Би – 20.000 шишиња вегански напиток за медицинските работници во Њујорк.

Ју ту (U2) – 10 милиони долари за заштитна опрема во Ирска, како и 40 вентилатори за Даблин.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ СЕ ДОБИТНИЦИТЕ: Месечни награди од по 20 илјади денари, „милиончето“ ќе стигне во декември

ЕВЕ КОИ СЕ ДОБИТНИЦИТЕ: Месечни награди од по 20 илјади денари, „милиончето“ ќе стигне во декември

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИОТ БИЗНИС ПРОФИТАБИЛЕН И ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА: Македонски телеком со добивка од 11,2 милиони евра за првото полугодие

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИСКИОТ БИЗНИС ПРОФИТАБИЛЕН И ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА: Македонски телеком со добивка од 11,2 милиони евра за првото полугодие

ГИ ИМА ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА: Ова се фирмите кои земале субвенции, а не исплатиле плати на вработените

ГИ ИМА ОД ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА: Ова се фирмите кои земале субвенции, а не исплатиле плати на вработените

Алкалоид со двојно зголемени инвестиции во износ од над 841 милиони денари и со 111 нови вработувања од јануари-јуни 2020

Алкалоид со двојно зголемени инвестиции во износ од над 841 милиони денари и со 111 нови вработувања од јануари-јуни 2020

Комерцијална банка „корона вирус“ не ја фаќа!

Комерцијална банка „корона вирус“ не ја фаќа!