21 Јануари, 2019
0.2993
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ не е виновна за барањата на Беса

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019

Пратеникот Антонио Милошоски во интервју за МКД вели дека неговата партија ВМРО-ДПМНЕ не може да биде одговорна за националистичките барања и уцени на партиите на Албанците. Ова констатација на поранешниот министер за надворешни работи следува по предлогот на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски партијата да му отстапи два пратеника на Зоран Заев за шефот на Владата да не мора да се пазари и да ги задоволува барањата на Беса во обидот да изнајде двотретинско мнозинство за уставните измени согласно Преспанскиот договор.

- Ние сега разговараме за последицата, но таа не е извор на одговорноста. Одговорноста или вината за ваквата ситуација во која што пазарењето за уставните измени навлегува и многу подлабоко во теми кои што се надвор од Договорот од Преспа лежи во оној кој што при неговото склучување дал ветување кое што не може да го исполни, а тоа ветување било дека има две третини пратеници кои што ќе го поддржат. Тој што го дал таквото ветување, без разлика дали бил Заев како премиер или министерот за надворешни работи, знаел или требало да знае дека владејачкото мнозинство нема две третини и дека може да биде премногу скапа цената за ова пазарење и условно речено, купување на пратеници. За националните теми кои што можат да се отворат со колегите пратеници Албанци, требало да знаат дека таквите ризици се реални и би биле нивна одговорност. Не може да одговара некој кој што не се договарал за овој процес и да носи одговорност наместо тој кој што ветувал две третини пратеници во моментот кога ги немал - вели Милошоски.

Тој додава дека владеачкото мнозинство е тоа што донело преоптимистичка проценка без да бидат свесни дека некои парламентарни групи ќе си ја зголемуваат нивната цена и ќе наметнуваат нивни барања, без разлика дали е тоа амнестија или измени на Кривичен законик или теми за албанската заедница или лични теми и барања за учество во извршната власт

- Таквата цена е премногу висока и недемократска, но одговорноста лежи во тој што дал ветување повеќе отколку што вредел - додава Милошоски.

Пратеникот дополнува дека  ВМРО-ДПМНЕ ќе добие зачувување на својата позиција пред гласачкото тело со тоа што нема да гласа за уставните измени.

- Во политиката зачувувањето на довербата кон гласачите на секоја партија е еден од највредните принципи и е добивка сама по себе, бидејќи ова не се ниту први ниту последни избори и на секои наредни избори луѓето ќе можат да проценуваат кои партии или политичари држеле до своите ветувања и според тоа да ги оценуваат колку доверба може да имаат во нив или во партијата во иднина - тврди тој.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден