12 Јуни, 2024
0.0279

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиохирургија

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за здравство Илид Демири денес објави дека е суспендиран од функција директорот на Клиниката за кардиологија,Марјан Шокаровски, поради тоа што дозволил лажно да биде прикажана зголемена смртност на алатката „Мој термин“.

Демири рече дека Шокаровски, кој го замени Сашко Јовев на директорското место пред една година, е суспендиран поради тоа што 170 лица не се внесени во „Мој Термин“ дека ги користеле услугите на Клиниката за кардиологија.

- Извештајот кој го добив пред петокот и во тој извештај нема сигнификантно зголемување на смртноста, наспроти таквите медиумски инсинуации. Но денеска дознав друг податок - има 170 пациенти кои не добиле отпусно писмо и не се внесени регуларно во „Мој Термин“. Таквата бројка го менува исходот, рече Демири.

Министерот додаде дека втората причина поради тоа што се суспендира медицинскиот директор е состојбата на „крајна влошеност на меѓучовечките односи во една таква врвна институција“.

Демири рече дека е суспендирана и одговорната која водела евиденција колку странски експерти-кардиолози се ангажирани како советници во изминатиот период изошто кога државата дава по 700 евра дневница за таквите, навидум зголемена е смртноста.

Можеби ќе ве интересира

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?