22 Февруари, 2024
0.0352

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

Објавено во: Свет 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Повикувајќи се на тројца анонимни функционери во Тел Авив, Политико денеска објави дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден му дала на Израел рок до крајот на 2023 година да стави крај на војната во Газа против Хамас.

Политико го забележа минатонеделното предупредување на државниот секретар Антони Блинкен дека Израел најверојатно има само „недели“ да ги прекине борбите, но ги истакна и вчерашните коментари на заменик-советникот за национална безбедност Џон Финер дека Вашингтон не му дал на Израел „тежок рок“.

Сепак, висок израелски функционер ги отфрли наводите дека САД и дале рок на неговата земја, заклучувајќи дека, дури и ако тоа е вистина, Тел Авив нема да го исполни, исто како што не го исполни американското барање „да не оди во Газа“.

„Тие не советуваа да не одиме во Газа, но ние го направивме тоа. Отидовме во Газа бидејќи тоа беше единствениот начин да го уништиме Хамас и да ги ослободиме нашите заложници. Ни рекоа да не влегуваме во тунелите на теророт. Но, ако не влеземе во терористичките тунели, нема шанси да го уништиме Хамас. Ни рекоа да не влегуваме во болниците и покрај тоа што Хамас ги користи како командни и контролни центри, но ние отидовме во тие болници и го направивме она што требаше да го направиме“, изјави тој за Политико.

„И ќе направиме се што е потребно за да постигнеме решавачка победа“, додаде тој.

Покрај „решавачката победа“, како што изјави неименуваниот функционер, израелските лидери постојано најавуваат дека целта на војната е да се „уништи“ Хамас, да се ослободат заложниците и „да се осигура Газа никогаш повеќе да не биде закана за Израел.

Извор: N1

Фото: EPA

Можеби ќе ве интересира

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа