20 Февруари, 2019
0.3066
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

НА СЕВЕР НЕ СЕ ДИШЕ: Колку ПМ честички има во воздухот?

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2018

Куманово денеска е високо загадено, а нешто помала загаденост имаат скопските општини и Тетово, покажаат податоците од Мерните станици на Министерството за животна средина. 

Дебар, Кичево, Струмица, Кавадарци, се ниско загадени. 

Во Куманово моментално според Мој воздух има 41 ПМ честичка на 100 микограми, а исто ниво е забележано и во Центар. 

Во Тетово има 38 ПМ на 100 микрограми, во Гостивар 36, во Струмица 25, Велес 22. 

На ранг листата на air visual, денеска Скопје е 22 најзагаден град во светот. Пред нас е Сараево на 21 место. 


Прв е Лахоре во Пакистан. 

Скопје деновиве беше на 8 место на листата на најзагадени градови во светот, а минатата недела се позиционираше на високата 6 позиција. 

Македонија е меѓу најзагадените земји на Балканот. Европската агенција за животна средина во извештај за квалитетот на воздухот во Европа за оваа година ги објави и податоците за смртност во апсолутни вредности. Извештајот ги покажува последните официјални податоци за квалитетот на воздухот од повеќе од 2.500 мерни станици, а се однесува на 2015 година. Во Македонија поради загаден воздух имало 3.000 смртни случаи. 

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери