21 Мај, 2019
0.0249

Најголемата банка со активи во светот има нов шеф

Објавено во: Финансии 22 Април, 2019

Најголемата банка по активи во светот, „Industrial & Commercial Bank of China (ICBC)“, има нов шеф - тоа е  Чен Суцин, кој е претседател на Кинеската банка, пишува Bloomberg.

Тој го заменува на должноста И Хјуман кој беше назначен за претседател на Регулаторната комисија за хартии од вредност во Кина во јануари.

Очекуваме Чен да ја заземе позицијата на претседателската функција во ICBC, позиција која традиционално се зема од човек кој служи како делумен секретар, посочиле уште извори.

Банката располагала со 4,1 трилиони активи кон крајот на 2018 година.

Реорганизацијата придонесе за голем број на промени во управувањето на најголемите финансиски институции и регулатори во Кина.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Девојче на 12 години заработува милиони

(ВИДЕО) Девојче на 12 години заработува милиони

Од 1 јуни во Македонија повеќе нема плаќање со високи суми во кеш

Од 1 јуни во Македонија повеќе нема плаќање со високи суми во кеш

Ова се две струки кои се најбарани во Германија

Ова се две струки кои се најбарани во Германија

НА ЕГЗОТИЧНО МЕСТО БАРААТ КЕЛНЕРИ: Нудат плата од 1.000 евра и авионски билет

НА ЕГЗОТИЧНО МЕСТО БАРААТ КЕЛНЕРИ: Нудат плата од 1.000 евра и авионски билет

Криптовалутите летнаа до небо: Биткоинот надмина 7200 евра

Криптовалутите летнаа до небо: Биткоинот надмина 7200 евра