29 Ноември, 2021
0.0191

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

Објавено во: Свет 20 Октомври, 2021

Луѓето вакцинирани против Ковид-19 најверојатно нема да умрат од болеста, освен ако не се многу стари или веќе сериозно болни пред инфекцијата, покажуваат резултатите од студијата спроведена во Италија во средата.

Студија на Националниот институт за здравство (ISS), како дел од редовниот извештај на ISS за смртни случаи од ковид-19, покажува дека просечната возраст на оние што починале и покрај вакцинирањето е 85 години. Во просек, тие имаа пет постоечки болести.

Просечната возраст на смртни случаи без вакцинирање беше 78 години, со четири веќе постоечки состојби.

Меѓу починатите кои беа вакцинирани, повеќето беа случаи на проблеми со срцето, деменција и рак.

Анализата, спроведена од 1 февруари до 5 октомври оваа година, ја испитуваше медицинската евиденција на 671 невакцинирани лица, кои починаа од ковид-19 и 171 целосно вакцинирани лица.

Во набудуваниот период, имаше 38.096 жртви на ковид во Италија.

Меѓу нив, 33.620 биле невакцинирани, 2.130 добиле само една доза, или се заразиле кратко време по инокулацијата и пред производството на антитела, а 1.440 биле целосно вакцинирани.

Италија ја постигна целта за целосно вакцинирање на 80 проценти од населението над 12 години во октомври, праг што владата го утврди како значајно ниво на безбедност против вирусот.

И покрај постигнувањето на целта, владата воведе задолжителни пропусници за здравствена заштита од ковид-вирус за сите работници од 15 октомври.

Овој потег предизвика протести, повремено насилни во неколку градови, вклучувајќи го и главниот град Рим.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин