14 Април, 2024
0.0237

НАЈСКАП ЗАЧИН НА СВЕТОТ: Во Турција еден грам чини 7 евра

Објавено во: Економија 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Седум евра чини еден грам шафран во Турција.  Турскиот шафран се одгледува во Сафранболу, на северот на земјата и е на листата на светско наследство на УНЕСКО, пишува Кликс.ба. Ова е најскапиот зачин на светот, затоа што за да се добие еден килограм потребни се 510.000 цветни стигми. Се користи за производство на боја, козметика и храна. Освен тоа, значително позитивно влијае на здравјето – го олеснува обновувањето на клетките, ја подобрува меморијата, добар е во борбата против астмата и другите респираторни заболувања, го помага варењето и ги зајакнува непцата.

Турција е првата држава која го регистрира најскапиот зачин во светот во Европската Унија(ЕУ).

Шафранот се сади во август и се бере во текот на октомври и ноември. Шафранот во Сафранболу има историја која датира 3.500 години наназад, а со него се тргувало во западна Анадолија за време на византискиот период. Тој важи за национално растение во Турција, пишува турскиот весник „Хуриет“. 

Шафранот се одгледува на подрачјето од Шпанија до Индија.  Најголеми производители на шафран се Шпанија и Иран, со повеќе од 80 отсто од светското производство. 

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот