30 Ноември, 2020
0.0272

НАЈСТРОГ РЕЖИМ ВО ЕВРОПА: Држава се затвора на шест недели

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Октомври, 2020

Ирска воведува целосно заклучување во наредните шест недели.

Oва е најстрогиот режим на Европа.

Премиерот Михол Мартин го најави потегот во понеделникот вечерта во телевизиско обраќање до нацијата.

Мартин рече дека ова ќе се случи почнувајќи од среда навечер и ќе трае до 1 декември.

„Деновите стануваат сè покуси и постудени. Но, ве замолувам да го запомните ова: дека дури и како доаѓа зимата, има надеж и има светлина“, вели тој. 

Планот предвидува скоро 5 милиони жители на Република Ирска да ги ограничат движењата на радиус од пет километри од своите домови и да не одат по други куќи. Полицијата ќе постави зголемени контролни пунктови за патишта за да ги одврати подолгите и несуштински патувања.

Повеќето продавници за малопродажба ќе се затворат. 

Исклучоци ќе бидат направени за супермаркетите и другите услуги што се сметаат за неопходни.

Обемот на патници во автобусите, трамваите и возовите ќе биде ограничен со 25 проценти капацитет.

200.000 луѓе се очекува да останат без работа. Мартин рече дека ќе добиваат итни исплати за пандемија до 350 евра неделно.

За разлика од заклучувањето во март, градилиштата ќе останат отворени. Така и училиштата, како што здравствените власти сметаат дека децата и тинејџерите не се главни ширачи на вирусот.

Можеби ќе ве интересира

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално