17 Јануари, 2019
0.2466

Не е Хојт Ји како што многумина сакаа: Кој ќе седне во амбасадорската фотелја на Џес Бејли?

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2018

Македонија ќе добие нов американски амбасадор. На местото на актуелниот амбасадор Џес Бејли од Атина доаѓа Кејт Мери Брнс, каде од лани е заменик амбасадорка.

Мери Брнс за наследничка за Бејли е предложена директно од американскиот претседател Трамп, а ако нејзината номинација добие зелено светло во американскиот Сенат, во фотелјата на Бејли ќе се смести кон крајот на годинава.

Минатата година дел од медиумите, меѓу кои и влијателниот Ал Џезеира пишуваа дека Хојт Брајан Ји, американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, од наредната година ќе биде нов амбасадор на САД во Македонија, што со оваа најнова информација од стејт департментот се побива.

Во дел од биографијата на извесната американска амбасадорка стои дека била заменик-шеф на мисијата на САД во ОБСЕ. Меѓудругото ги претставувала американските интереси во Шпанија, Боливија, Унгарија и Турција а силна страна и се повеќе јазици меѓу кои Унгарски, Шпански и Турски.

Можеби ќе ве интересира

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција