31 Мај, 2024
0.4286

Никогаш нема да ја заборавам 2013 година, ја дочекав со татко ми за последен пат: Новогодишно со Костадин Костадинов, градоначалник на Струмица

Објавено во: Македонија 30 Декември, 2021

Добивај вести на Viber

Како градоначалник на општина Струмица, за новогодишната ноќ ќе ги посети сите дежурни служби во градот и ќе им ги честита празниците на луѓето кои ќе бидат на своите работни места. Со нетрпение ќе го чека раѓањето на првиот жител на општината во новата 2022 година. Костадин Костадинов се надева дека ќе остане време да ја прослави Новата година со својата Марија и блискиот круг пријатели, во домашен амбиент, со традиционалните новогодишни готвени јадења.

* Празничното расположение е околу нас, а покрај подароците и дружбите, неизбежно е да се посветиме себеси и да се преиспитаме како ни поминаа 365-те дена од годината. Кои се најбитните мигови на кои сте посебно горди и ќе ви останат во сеќавање?

- Секој ден од годината со себе носи различни случувања и моменти, секое со свое значење и важност. Со оглед на мојот работен ангажман, деновите се навистина исполнети и динамични и можам да кажам дека оваа 2021 година имав навистина многу случувања и мигови, за паметење. На професионално ниво, би го издвоил пратеничкиот мандат, како дел од македонскиот Парламент и секако - изборот за Градоначалник на Општина Струмица. Во таа смисла, посебно ми значат и ми се драги сите средби кои ги реализирав и активно ги реализирам со моите сограѓани од Струмица, посебно сега, за време на мојот мандат, кога заедно можеме да придонесеме повеќе за нашата Општина. На личен план, исклучително сум горд на вдомувањето на неколку кучиња кое го направивме заедно со сопругата Марија. Со помош на здружение од Гевгелија помогнавме згрижувачко семејство да најдат во Лондон. Овие, иако можеби малку на број, за мене лично се многу важни моменти од 2021 година.

* Што е она што го планиравте, но не успеавте да го реализирате и ви остана како празнина?

- По природа сум човек кој функционира со однапред дефиниран план. Таа матрица ја следам приватно, но и професионално. Верувам дека со правилно планирање, проценка на тековните случувања, адаптирање на секоја конкретна ситуација и соодветно дејствување со посветеност и плодотворност, планираното може секогаш да биде реализирано. Во тој поглед, во текот на изминативе 365 дена ги реализирав скоро сите оние помали и поголеми планови кои ми беа зацртани. Затоа, задоволен можам да констатирам дека за мене оваа година беше успешна. Секако, се надевам и верувам дека и идната 2022 година ќе биде исто таква!

Повеќе на Женски магазин


Можеби ќе ве интересира

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница