18 Јули, 2024
0.0236

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Данската агенција за храна издаде наредба за повлекување на тестенини од познат производител, проследено со предупредување, повикувајќи ги потрошувачите да не го купуваат производот

Според објавата, од продавниците во Данска треба да се повлечат неколку зачинети тестенини од јужнокорејската компанија Самианг, тврдејќи дека нивото на една хемикалија во нив може да ги отруе потрошувачите.

Трите огнени топли вкусови од линијата за инстант Самианг кои се повлекуваат се: Buldak 3k зачинето и топло пилешко, 2k зачинето и топло пилешко и Hot Chicken Cov.

Данската агенција за храна издаде отповикување и предупредување во вторникот, повикувајќи ги потрошувачите да не го купуваат производот.


Но, производителот Самианг вели дека нема проблем со квалитетот на храната.

„Разбираме дека данската управа за храна ги повлече производите, не поради проблеми со квалитетот, туку затоа што беа премногу зачинети“, се вели во соопштението на компанијата за Би-Би-Си.

„Производите се извезуваат низ целиот свет. Но, ова е првпат да бидат повлечени поради горенаведената причина“.

Не е познато дали некои конкретни инциденти во Данска ги поттикнале тамошните власти да преземат акција.

Данската управа за ветеринарство и храна соопшти дека го проценила нивото на капсаицинот во едно пакување „толку високо што претставува ризик од акутно труење за потрошувачите“.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите