19 Јуни, 2024
0.0279

Одлучено Зоран Ставрески да биде следен гувернер на Народна банка

Објавено во: Економија 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

ВМРО-ДПМНЕ одлучило да го предложи поранешниот вицепремиер за еконосмки прашања Зоран Ставрески за следен гувернер на Народна Банка, дознава ТВ21 од свои извори. 

Аргументите да се поддржи кумот на поранешниот премиер Никола Груевски биле работно искуство што го имал во Светска банка и раководењето со Министерството за финансии.

Ставрески на таа позиција би дошол како независен експерт, бидејќи не станува збор за член на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој беше една од главните „ѕвезди“ од прислушкуваните телефонски разговори, популарно познати како „бомби“, кои што ги објавуваше поранешниот претседател на СДСМ, Зоран Заев.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР АНАЛИЗА: Во Македонија се прават милиони од експлозиви

ФАКТОР АНАЛИЗА: Во Македонија се прават милиони од експлозиви

„МАКПЕТРОЛ“ ОБЈАВИ ВАЖНА ВЕСТ ЗА СВОИТЕ АКЦИОНЕРИ - еве што треба да знаат сопствениците на акции

„МАКПЕТРОЛ“ ОБЈАВИ ВАЖНА ВЕСТ ЗА СВОИТЕ АКЦИОНЕРИ - еве што треба да знаат сопствениците на акции

„ЕГЗОДУС“ НА МИЛИОНЕРИ ОД БРИТАНИЈА“: Што се случува?

„ЕГЗОДУС“ НА МИЛИОНЕРИ ОД БРИТАНИЈА“: Што се случува?

МИЦКОСКИ ЌЕ ЈА НАМАЛУВА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА: Од први јануари ќе има нови цени

МИЦКОСКИ ЌЕ ЈА НАМАЛУВА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА: Од први јануари ќе има нови цени

ЦРНОГОРСКИОТ ПРЕМИЕР ПАДНА НА ИЗМАМАТА НА ДО КВОН?: Изгубил 90 милиони долари на криптовалути?

ЦРНОГОРСКИОТ ПРЕМИЕР ПАДНА НА ИЗМАМАТА НА ДО КВОН?: Изгубил 90 милиони долари на криптовалути?

НА ЖЕШКОТО СОНЦЕ, УШТЕ ПОЖЕШКА ЗДЕЛКА - кој плати сума од еден милион евра за помалку од 5 отсто од една тетовска компанија

НА ЖЕШКОТО СОНЦЕ, УШТЕ ПОЖЕШКА ЗДЕЛКА - кој плати сума од еден милион евра за помалку од 5 отсто од една тетовска компанија

„ЦРВЕНИ ЗНАМЕНЦА“: Ова се знаци дека треба да си дадете отказ и да барате нова работа

„ЦРВЕНИ ЗНАМЕНЦА“: Ова се знаци дека треба да си дадете отказ и да барате нова работа

ПРВИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН АВТОМОБИЛ ДОАЃА ОД СТАРАТА ДОБРА ЗАСТАВА: Мотивиран е од „пандата“ од осумдесетите, еве како ќе изгледа и каде ќе се продава

ПРВИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН АВТОМОБИЛ ДОАЃА ОД СТАРАТА ДОБРА ЗАСТАВА: Мотивиран е од „пандата“ од осумдесетите, еве како ќе изгледа и каде ќе се продава

ПРЕСМЕТКА НА ГЕРМАНСКИТЕ СТАТИСТИЧАРИ: Поевтино е да се летува во Хрватска или Шпанија?

ПРЕСМЕТКА НА ГЕРМАНСКИТЕ СТАТИСТИЧАРИ: Поевтино е да се летува во Хрватска или Шпанија?