19 Август, 2018
0.3077
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Општина Центар го укина бесплатниот превоз за екскурзии

Објавено во: Македонија 17 Мај, 2018

Општина Центар со одлука од оваа година повеќе не издвојува средства за бесплатен превоз на еднодневна екскурзија за децата од основните училишта.

- Парите се пренаменети само за деца кои спаѓаат под ранливи категории. Досега локалната самоуправа уплаќаше по 200 денари од ученик. Известени се сите основни училишта - изјави Катерина Цаневска, гласноговорникот на Центар.

Родителите сега сами си плаќаат за тековните пролетни екскурзии кои се одвиваат овие денови.

- По малку сме затекнати, бидејќи ќе беше подобро за нашите деца со бесплатниот превоз. Вака превозниците ќе се обидат да сместат што е можно повеќе ученици во што помалку автобуси и тие ќе седат на подовите без воопшто да има комоција - се пожали родител на ученичка од осмо одделение од ОУ „Гоце Делчев“

Претходното раководство на градоначалникот Андреј Жерновски донесе одлука од 2016-та да биде обезбеден бесплатен превоз за сите деца-ученици од основните училишта под надлежност на општината. 

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Камион прегази жена во Прилеп

Камион прегази жена во Прилеп

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум

И ИНТЕРПОЛ ГО БАРА: Нема трага од третиот напаѓач на убиениот Саздовски

И ИНТЕРПОЛ ГО БАРА: Нема трага од третиот напаѓач на убиениот Саздовски

Врие од гужва на ГП „Богородица“

Врие од гужва на ГП „Богородица“

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Овие делови да очекуваат пороен дожд и нестабилност

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Овие делови да очекуваат пороен дожд и нестабилност

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?