16 Јануари, 2019
0.2493
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Општина Центар го укина бесплатниот превоз за екскурзии

Објавено во: Македонија 17 Мај, 2018

Општина Центар со одлука од оваа година повеќе не издвојува средства за бесплатен превоз на еднодневна екскурзија за децата од основните училишта.

- Парите се пренаменети само за деца кои спаѓаат под ранливи категории. Досега локалната самоуправа уплаќаше по 200 денари од ученик. Известени се сите основни училишта - изјави Катерина Цаневска, гласноговорникот на Центар.

Родителите сега сами си плаќаат за тековните пролетни екскурзии кои се одвиваат овие денови.

- По малку сме затекнати, бидејќи ќе беше подобро за нашите деца со бесплатниот превоз. Вака превозниците ќе се обидат да сместат што е можно повеќе ученици во што помалку автобуси и тие ќе седат на подовите без воопшто да има комоција - се пожали родител на ученичка од осмо одделение од ОУ „Гоце Делчев“

Претходното раководство на градоначалникот Андреј Жерновски донесе одлука од 2016-та да биде обезбеден бесплатен превоз за сите деца-ученици од основните училишта под надлежност на општината. 

А.К.

Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј