25 Февруари, 2024
0.0302

ОРБАН НЕ ГО КРИЕ СВОЈОТ СТАВ ЗА УКРАИНА: најдобро ќе биде да бидат „тампон зона или ќе исчезнат“

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан го искажал своето мислење за улогата на Украина како тампон зона меѓу Русија и Западот, пишува весникот „Ди Пресе“.

Во разговор со поранешниот австриски канцелар Волфганг Шисел, Орбан истакна дека најдобра перспектива за Украина би била токму таа улога.

Тој нагласи дека во спротивно би можело да биде загрозено постоењето на Украина како држава.

Ставот на Орбан за иднината на Украина

Премиерот Орбан го изрази своето мислење дека Украина треба да стане тампон зона меѓу Русија и Западот. Овој предлог, кој го изнесе за време на разговорот со поранешната австриска канцеларка, го привлече вниманието на јавноста. Орбан истакнува дека оваа улога би била најдобрата перспектива за Украина, обезбедувајќи и одреден степен на заштита и стабилност, пренесува Спутник.

И премиерот на Унгарија изразува загриженост за иднината на Украина доколку оваа варијанта не биде прифатена. Неговата изјава дека Украина може да исчезне како земја доколку не се согласи со улогата на тампон зона меѓу Русија и Западот јасно укажува на сериозноста на ситуацијата според мислењето на Орбан.

Претходните изјави на Орбан

Ова не е првпат премиерот Орбан да го искаже своето мислење за ситуацијата во Украина. Тој претходно посочи дека времето работи во корист на Русија во актуелниот конфликт, нагласувајќи дека распоредот на силите нема да се промени во корист на Киев.

Изјавите на Орбан предизвикаа различни реакции и станаа предмет на внимание и на домашната и на меѓународната јавност. Неговата загриженост и предлози во врска со иднината на Украина укажуваат на сложеноста и сериозноста на ситуацијата на глобално ниво.

Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката