28 Септември, 2022
0.0238

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

Објавено во: Свет 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Кина би можела да го заземе Тајван за 48 часа, тврдат западните власти во најновите извештаи. Додека тензиите продолжуваат да растат, официјалните лица сега предупредија дека Си Џинпинг можеби планира да го заземе Тајван побрзо отколку што Западот може да одговори.

Дипломатски извори за Телеграф изјавија дека Пекинг би можел да започне „48-часовна молскавична офанзива“ на островот. Се претпоставува дека од „специјалната воена операција“ во Украина дознале дека на Западот му биле потребни најмалку два дена да одговори и дека ова периодот нуди „клучен временски период кога може да се постигнат добри резултати“.

Извршниот директор и ко-основач на Хонг Конг Воч, Бенедикт Роџерс, инсистираше на тоа дека Западот мора да преземе акција за да ја спречи Кина да го следи овој курс. Тој во објавата на Твитер напиша: „Не смееме да дозволиме ова да се случи. Мора да бидеме подготвени. Мора да го браниме Тајван“, напиша тој, пренесува „Мондо“.

Но, со оглед на тоа што тешките санкции кон Русија веќе ги повредуваат западните нации и милијарди кои веќе се испраќаат во Украина во форма на милитаристичка поддршка, прашањето е како може да се понуди поддршка на Тајпеј.

Деловниот консултант Мајк Косгроув коментираше дека одговорот со санкционирање на Кина ќе му нанесе помала штета на лицето што ги воведува тие санкции отколку на Пекинг. Тој напиша: „Ако Западот ја санкционира Кина како што направи со Русија, ќе видиме огромен финансиски хаос. Кина е ѕвер, само замислете ги санкциите за повеќето производи „Произведено во Кина“, што е најголемиот дел од производите во вашиот дом . Инфлацијата би го достигнала врвот“.

Дипломатите, сепак, изјавија за Телеграф дека е малку веројатно дека ќе се случи каква било форма на инвазија во наредните месеци. Сидарт Каушал од истражувачкиот центар RUSI истакна дека „Народноослободителната армија на Кина сè уште е сила во развој“.

Тој додаде дека на силите ќе им треба време да се подготват за таква акција со оглед на „реалната можност за војна со САД“ по инвазијата. Каушал рече: „Тоа веројатно не е изводливо сега. Има некои значителни ризици за Кина“.

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ВАКВА СУДБИНА ГО ЧЕКА ПУТИН? - што рускиот претседател може да научи преку примерите на брутални смени на власта од времето на СССР

ДАЛИ ВАКВА СУДБИНА ГО ЧЕКА ПУТИН? - што рускиот претседател може да научи преку примерите на брутални смени на власта од времето на СССР

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите