07 Август, 2022
0.0284

Пелоси: САД нема да дозволат Тајван да биде изолиран бидејќи Кина одржува воени вежби

Објавено во: Свет 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси истакна дека Соединетите држави нема да дозволат Тајван да биде изолиран, бидејќи Пекинг ги засили воените вежби и упадите со воени авиони по нејзината посета на островот.

Говорејќи на прес-конференција во Токио за време на последната станица од нејзината азиска турнеја, Пелоси рече дека Кина се обидела да го изолира Тајван од меѓународната заедница, но нема да ги спречи американските претставници да патуваат таму.

- Нема да дозволиме (Кина) да го изолира Тајван. Тие не ни го прават распоредот на патувања - посочи Пелоси, пренесува „Си-Ен-Ен“.

Посетата на Пелоси на Тајван во средата, кога таа се сретна со претседателот Цаи Инг-вен и другите лидери, ја разбесни Кинеската Комунистичка партија, која го гледа самоуправниот демократски остров како своја територија - и покрај тоа што никогаш не го контролирала.

Пред посетата, Пекинг предупреди дека ќе преземе „силни мерки“ доколку Пелоси продолжи, а при нејзиното заминување започна воени вежби со жив оган и за прв пат испрати проектили над Тајван.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека до петокот во 11 часот, неколку кинески воени авиони и воени бродови спровеле вежби околу тајванскиот теснец и ја преминале средната линија - половина пат помеѓу островот и континентална Кина.

Војската на Тајван одговори со радио предупредувања, воздушни патролни сили, поморски бродови и ракетни системи на брегот, соопшти Министерството.

Во четвртокот, Кина испрати 22 воени авиони во зоната за идентификација на тајванската воздушна одбрана (АДИЗ), и сите ја преминаа средната линија.

Голем број земји, вклучително и од групацијата Г7 на некои од најголемите светски економии, ги критикуваа вежбите на Кина, повикувајќи го Пекинг да не го менува статус квото во регионот.

Во своите коментари во петокот, Пелоси рече дека посетата на Тајван била за одржување на статус кво.

- Станува збор за Законот за односи со Тајван, политиката на САД и Кина, сите делови од законодавството и договорите кои утврдија каков е нашиот однос да има мир во Тајванскиот теснец и да владее статус кво - рече таа.

Пелоси, исто така, ги отфрли сугестиите на некои критичари дека нејзината посета имала повеќе врска со украсување на нејзиното наследство отколку со корист на островот, нарекувајќи го тврдењето „смешно“.

Таа укажа на „слободната и отворена демократија“ на Тајван, успешната економија и релативно прогресивните ЛГБТК права. „Ова не е за мене, туку за нив“, додаде таа. „Станува збор за Тајван, и јас сум горд што работев во текот на годините за да ја покажам загриженоста што ја имаат со континентална Кина“.

Во меѓувреме, јапонскиот премиер Фумио Кишида во петокот повика на итен прекин на вежбите на Кина, нарекувајќи ги „сериозно прашање во врска со безбедноста на нашата земја и нејзиниот народ“.

Претходно, Јапонија поднесе официјална жалба откако пет кинески проектили паднаа во нејзината ексклузивна економска зона. Во услови на влошување на односите, Кина ја откажа планираната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Кина и Јапонија.

Во четвртокот, заменик-министерот за надворешни работи на Кина Денг Ли ги повика претставниците во Кина од европските земји, ЕУ и Јапонија во знак на протест поради нивните изјави во врска со Тајван.

Изјавата на Г7 „ги искривува фактите“ и е „еклатантна политичка провокација“, рече Денг, кој ги обвини инволвираните земји за мешање во внатрешните работи на Кина.

Посетата на Пелоси на Тајван беше прва од седечкиот претседател на Претставничкиот дом во последните 25 години, по посетата на поранешниот претседател Њут Гингрич во 1997 година. Нејзината азиска турнеја вклучуваше и застанувања во Малезија, Сингапур, Јужна Кореја и Јапонија.

Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

80 ИЛЕГАЛНИ РУДАРИ ГИ СИЛУВАЛЕ МАНЕКЕНКИТЕ, локалните жители револтирани од постапката решиле сами да се одмаздат

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Зеленски бара од Западот поостар меѓународен одговор на „рускиот нуклеарен терор“

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

Западот „флертува“ со Тајван, исто како и со Украина, дали се ова погрешни потези?

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Уште еден брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Мексикански рудари заробени по поплавата, нуркачи ќе се обидат да ги спасат

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Покрената кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје